Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 15:00
Koncert piosenek z płyty "Morowe Panny", która została zadedykowana uczestnikom Powstania Warszawskiego, zainaugurował Rok Żołnierzy Wyklętych. Pojawiły się dwie kolejne aranżacje piosenek o kobietach walczących w szeregach AK, którym przypadł los Wyklętych.
Audio
  • Rok Żołnierzy Wyklętych - o tym wydarzeniu rozmawiamy w "Co Was kręci?" (Czwórka)
Generał Tadeusz Bór-Komorowski na odprawie na Woli w okolicach fabryki Kamlera . Od Lewej: Major Wacław Janaszek Bolek (szef sztabu Radosława), Generał Tadeusz Bór-Komorowski, pułkownik Jan Mazurkiewicz Radosław i kapitan Ryszard Krzywicki Szymon (adiutant) (4 sierpnia 1944 roku).
Generał Tadeusz Bór-Komorowski na odprawie na Woli w okolicach fabryki Kamlera . Od Lewej: Major Wacław Janaszek "Bolek" (szef sztabu "Radosława"), Generał Tadeusz Bór-Komorowski, pułkownik Jan Mazurkiewicz "Radosław" i kapitan Ryszard Krzywicki "Szymon" (adiutant) (4 sierpnia 1944 roku).

Podczas koncertu piosenki śpiewały polskie wokalistki z zespołem Maleo Reggae Rockers.

W ramach obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych w każdym regionie naszego kraju prezentowane będą postacie żołnierzy podziemia niepodległościowego działających na danym terenie. Plakaty z biogramami walczących udostępniane będą przez Fundację Niepodległości, która wraz Ośrodkiem KARTA jest organizatorem Roku Żołnierzy Wyklętych. Samorządy, instytucje i media będą mogły z nich korzystać.

To pomysł na prawdziwe, szczere i też trudne pokazanie żołnierzy walczących za prawdziwą, niepodległą Rzeczpospolitą, również po zakończeniu II wojny światowej. Rok Żołnierzy Wyklętych ma na celu szerzenie wiedzy i pamięciu o Wyklętych.

Fundacja zapowiada również przygotowanie gry karcianej "Bohaterowie wyklęci". Gracze wcielą się w dowódców polskiego podziemia niepodległościowego i będą walczyć przeciwko narzucaniu im władzy komunistycznej.

Więcej o Roku Żołnierzy Wyklętych dowiesz się słuchając załączonej audycji "Co Was Kręci".

(pj)

Zapraszamy również do serwisu specjalnego Polskiego Radia poświeconemu Powstaniu Warszawskiemu.

''

Czytaj także

"Polska Walcząca" na łydce?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 08:00
W audycji "4 do 4" zastanowimy się co jest wyrazem pamięci, a co zwykłą profanacją?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagraj" w Powstanie na smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 12:00
Zobacz Warszawę sprzed 68 lat i zwiedzaj stolicę śladami Powstańców. Rzecz o grach o Powstaniu Warszawskim - na planszy i w terenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 12:30
Po "Sali samobójców" Jan Komasa wyrósł na reżysera, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o świecie ludzi młodych. Nic więc dziwnego, że na jego film o Powstaniu Warszawskim czekają i widzowie i krytycy. 9 i 10 marca w Warszawie odbędą się ostatnie castingi do "Miasta'44". A już teraz wiadomo, że za efekty specjalne tej produkcji odpowiedzialny będzie brytyjski ekspert, współtwórca m. in. "Incepcji" i "Nędzników".
rozwiń zwiń