Sporty wodne w dobie izolacji. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 15:22
- Trenujemy i staramy się patrzeć w przyszłość z optymizmem. Jest światełko w tunelu - mówili o swojej sytuacji treningowej w dobie pandemii i planach zawodowych Tomasz Czaplicki i Zofia Tuła. 
Audio
  • Sezon na sporty wodne otwarty? Jak się trenuje w dobie izolacji? (Co was kręci/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FreePhotos/Pixabay
Tymek wrotek freesbe 1200.jpg
Tymek Wrotek: freestyle frisbee jest jak aktorstwo
Tomasz Czaplicki i Zofia Tuła, kajakarze freestyle'owi, na co dzień, mimo obowiązujących obostrzeń starają się nie osiadać na laurach i trenować regularnie, by nie wypaść z formy. Trenują w Jeleniej Górze. - Lokalna infrastruktura jest teraz na wagę złota. Możemy wyjść z domu i trenować na wodzie. Ale w tym momencie sezonu powinniśmy już być poza Polską i szykować się już do pierwszych startów – opowiadał Tomasz Czaplicki. - Chodzi o to, by technika była jak najbardziej elastyczna, do czego niezbędny jest trening. A to nas omija, jest inaczej, ale wciąż można powiedzieć, że jest ok - tłumaczył. A jak podkreślała Zofia Tuła, aktualna sytuacja dla sportowca jest głównie wyzwaniem. - Lubimy wyzwania. Jeśli pojawiają się obostrzenia, kombinujemy, jak trenować efektywnie w nowych warunkach - mówiła Zofia Tuła. - Kiedyś będzie trzeba wrócić do normalności. Sport to nasza praca, więc nie możemy pozwolić sobie, by powiedzieć "nie trenuję, bo się nie da". Takie sytuacje hartują charakter, w Europie i na świecie wszyscy mają dziś ciężko. Ten, kto nic nie będzie dziś robił, potem będzie po prostu stratny. Więc trzeba pracować mimo obostrzeń - tłumaczyli oboje.

ZOBACZ TAKŻE Kolarstwo grawitacyjne - zaczyna się na ziemi >>>

O swojej sportowej sytuacji opowiadali także inni sportowcy związani z wodą, m.in. Aleksander Lange, surfer. - Na całym świecie ludzie próbują trenować w taki sposób, w jaki jest to możliwe, choć oczywiście surfing to sport wyjątkowy, który wymaga ciągłego przebywania w wodzie i dostosowywania się do zmieniających się warunków na oceanie - mówił sportowiec. - Ten sport uprawia się codziennie, w każdej godzinie, przez cały czas i całe życie. To proces, który nigdy się nie kończy - mówił. Ale jak podkreślał, proces profesjonalnego powrotu na wodę wciąż jeszcze się nie krystalizuje i nie wiadomo, czy czerwcowe zawody się odbędą, a jeśli tak, to czy w warunkach naturalnych, czy na sztucznych falach. W programie połączyliśmy się także z Kubą Kuzią, który opowiadał o aktualnej sytuacji surferskiej na Helu. - Po 1,5 miesiąca lockdownu jeszcze bardziej doceniamy to, co mamy. Wszyscy bardzo tęskniliśmy za sportem - opowiadał surfer. - Warto podkreślić, że nad polskim morzem jest pięknie, i mamy świetne warunki do surfowania. 
 
***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Gość: Tomasz Czaplicki i Zofia Tuła, Aleksander Lange, Jakub Kuzia

Data emisji: 17.05.2020

Godzina emisji: 11.08

kd/ac
Czytaj także

Ultimate frisbee i wakeboard. PlenAir prosto z Brwinowa!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 15:02
Pogoda zachęca do spędzania czasu na plażach. Warto też zadbać o trochę sportu. Tego nie zabrakło w sobotę w Brwinowie. Ulitamate frisbee, discgolf i przede wszystkim wakeboard. Była tam też Czwórka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Godziek: mimo izolacji cały czas mam energię do działania     

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 11:36
Niecałe dwa miesiące temu Szymon Godziek mówił w Czwórce, że nie odkłada roweru, wciąż jeździ i przygotowuje się do nadchodzącego sezonu. Teraz sytuacja się zmieniła, ale jak przekonuje dziś rider w Czwórce, trening trwa, a on sam ma poważne plany i nadzieje, że sezon jednak się odbędzie.
rozwiń zwiń