Surfing na jesień. Warto złapać mocną falę na Fuercie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 14:28
Gdy nad Bałtyk nadciągają jesienne chmury, surferzy nie rezygnują ze swojej pasji. W poszukiwaniu fal jadą dalej. Doskonale wiedzą, że ocean czeka na nich na Fuercie. 
Bartek Cabrera-Principe na falach oceanu
Bartek Cabrera-Principe na falach oceanuFoto: Zofia Strzelecka
  • Jesień to też doskonały czas na surfing. Trzeba jednak ruszyć dalej np. na malowniczą Fuerteventura
  • Tam na surferów czeka ocean, odpowiednio długie i mocne fale, wiele spotów. 
  • Przygodę z surfingiem warto zacząć nad Bałtykiem w letnich miesiącach. 

Fuerteventura należy do Wysp Kanaryjskich, to wręcz Mekka europejskich surferów. Tam uciekając przed jesienną szarugą, w pogoni za falą i słońcem udał się też Bartek Cabrera-Principe.

- Fuerteventura przyciąga surferów. Tu są fale odpowiednich rozmiarów, niezliczona ilość spotów. Byłem już tu chyba siedem razy i nie znam jeszcze wszystkich - mówi gość Piotra Galusa. - Gdy w jednym miejscu za bardzo wieje - jest za duża faja - idziesz na następne, gdzie znajdujesz to czego szukasz. Przejazd z jednej strony wyspy na drugą nie zajmuje dużo. 

Surfing na polskim wybrzeżu i na Fuercie

Woda zawsze jest mokra, jednak często różni się temperaturą. Bartek Cabrera-Principe zwraca też uwagę na ich długość. - Na Fuercie mamy do dyspozycji Atlantyk, to siła - podkreśla. - Muszę przyznać, że Bałtyk jest idealnym miejscem w lecie, by rozpocząć przygodę z surfingiem. U nas fala jest łagodna, dno jest piaszczyste. Łatwo stawiać pierwsze kroki. Na wyspie już czekają na nas mocniejsze, dłuższe fale. 


Posłuchaj
20:13 czwórka co was kręci 12.11.2023 surfing.mp3 Bartek Cabrera-Principe opowiada o surfingu nad Bałtykiem i na wyspie Fuerteventura (Co Was kręci/Czwórka)

 

Turystyka na Fuerteventurze opiera się na surfingu. Nad Bałtykiem wciąż szuka swego miejsca. - Surfing staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Z roku na rok jest coraz więcej chętnych by uczyć się surfingu nad Bałtykiem - zdradza gość Czwórki. 

Czego potrzebujemy by zacząć przygodę z surfingiem?

Surfing jednoznacznie kojarzy nam się z deską, jednak to wcale nie musi być nasz pierwszy zakup, gdy chcemy rozpocząć przygodę z tym sportem. - Deskę zawsze można wypożyczyć - zdradza specjalista. - Podstawą jest tu pianka. Polecam ją mieć nawet w cieplejszych klimatach. Nad Bałtykiem chroni nas przed zimnem, w innych przypadkach przed otarciami. 

Bartek Cabrera-Principe przyznaje, że czasem dopada go pokusa by pływać bez pianki, a w szortach i koszulce, by lepiej poczuć kontakt z naturą. 

- Surfing jest uzależniający, nawet jak zaczynasz na Bałtyku, to czujesz, że chcesz więcej, dłużej, mocniej. Wtedy lecisz dalej - zdradza gość Piotra Galusa. - Gdy jesteś na desce, udaje ci się na niej stanąć, płyniesz na szczycie fali to nie masz czasu myśleć o niczym innym, odchodzą na bok problemy, koncentrujesz się na tu i teraz, fala idzie co chwilę, a ty chcesz ją złapać - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Bartek Cabrera-Principe

Data emisji: 12.11.2023

Godzina emisji: 11.13

pj

Czytaj także

Longboard dancing. Użyj deski do tańca

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 12:26
Longboardy to długie deskorolki. Są świetne do poruszania się po mieście, ale okazuje się, że można na nich też tańczyć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest slackline? Dyscyplina sportu dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 12:39
Slackline to chodzenie po taśmie rozpiętej np. między dwoma drzewami. Kluczem do uprawiania tej dyscypliny są równowaga i koncentracja. Filip Oleksiak, zawodnik slackline i fizjoterapeta, zachęca, by każdy tego spróbował, bo to sport dla każdego. 
rozwiń zwiń