Oscary 2014: są zwycięzcy, rekordu nie ma

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 09:50
"Zniewolony" McQueena najlepszym filmem, Cate Blanchett i Matthew McConaughey triumfowali w kategoriach aktorskich, "Grawitacja" zgarnęła najwięcej, bo aż 7 statuetek. Gala wręczenia Oscarów 2014 przeszła do historii, ale żadnemu tytułowi nie udało się pobić rekordu i wygrać przynajmniej w 11 kategoriach.
Audio
  • Najsłynniejsze oscarowe filmy - "Ben Hur", "Titanic" i "Władca Pierścieni" (Czwórka/Kontrkultura)
kadr z filmu Blue Jasmine, reż. Woody Allen
kadr z filmu "Blue Jasmine", reż. Woody AllenFoto: mat. promocyjne/Kino Świat

W gronie oscarowych rekordzistów znajdują się "Ben Hur", "Titanic" i "Władca Pierścieni: Powrót Króla". Każda z tych produkcji uzyskała jedenaście statuetek. Jak dotąd żadnemu innemu filmowi nie udało się pobić tego wyniku.

Wszystko zaczęło się w 1960 roku. Na 32. ceremoni wręczenia Oscarów filmem, który wygrał aż w 11 kategoriach był "Ben Hur" - najdroższy film w historii studia MGM. Budżet produkcji wyniósł wtedy 15 milionów dolarów, za co m.in. wybudowano 300 dekoracji, uszyto 100 000 kostiumów oraz zatrudniono kilkanaście tysięcy statystów.

- Bardzo cenię ten film, choć powstał lata temu, w 1959 roku - mówi reżyser Robert Wichrowski. - Film realizowano przy użyciu najdroższych, jak na tamte czasy kamer, dzięki czemu obraz Williama Wylera do dziś zachwyca pięknymi ujęciami panoramicznymi i zapierającymi dech w piersiach scenami akcji. A jedną z najważniejszych i najbardziej spektakularnych scen jest oczywiście wyścig rydwanów.

Oprócz rekordowej liczby Oscarów, "Ben Hur" króluje w większości filmowych rankingów i od lat uchodzi za ardzycieło światowego kina.

Czy zatem ilość zdobytych Oscarów wpływa na sukces danego filmu? Chyba nikt nie ma wątpliwości, że im więcej statuetek widnieje na plakacie, tym większe szanse, że widz pójdzie do kina. Pytanie tylko, czy Amerykańska Akademia Filmowa zawsze nagradza produkcje za ich wartości artystyczne. Tutaj zdania są podzielone. Wielu krytyków nie było zachwyconych faktem, że w 1997 roku "Titanic" Jamesa Camerona triumfował aż w 11 kategoriach i jako pierwszy obraz w historii kina przekroczył barierę 1 miliarda USD przychodów.

Oscary 2014. "Zniewolony: 12 Years a Slave" najlepszym filmem [relacja]

Tegoroczna oscarowa gala odbyła się już po raz 86. I choć żaden film nie dołączył do grona rekordzistów, to i tak wydarzenie przejdzie do historii... Twittera. Prowadząca ceremonię, Ellen DeGeneres, postanowiła zrobić sobie "słitfocię" z największymi gwiazdami Hollywood. Na wrzuconym do sieci zdjęciu, oprócz pomysłodawczyni, znaleźli się m. in. Meryl Streep, Angelina Jolie, Bradley Cooper i Brad Pitt. Do momentu zakończenia gali fotografia pojawiła się na profilach ponad dwóch milionów ludzi. To absolutny rekord.

(kul/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmiesznie, wzruszająco, zaskakująco - oni odebrali Oscary w niezapomniany sposób

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 01:33
Spontaniczne wybuchy radości, potoki łez, a także zabawne wpadki zdarzają się podczas każdej oscarowej gali. Jednak tylko niektóre z przemówień gwiazd pozostają w pamięci widzów na lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Coen nie zwalniają tempa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 11:10
Do kin wchodzi właśnie "Co jest grane, Davis?", najnowszy film braci Coen. - Prawie nikt nie podważa ich wielkiej klasy i ogromnego wpływu na współczesne kino - mówi o autorach krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2014. "Zniewolony: 12 Years a Slave" najlepszym filmem [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 06:00
Statuetkę dla najlepszej aktorki odebrała Cate Blanchett za rolę w filmie "Blue Jasmine". Najlepszym aktorem został Matthew McConaughey ("Witaj w klubie").
rozwiń zwiń