O trudnych ludzkich relacjach z perspektywy Sztokholmu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 15:00
W księgarniach można już znaleźć powieść Katarzyny Tubylewicz pt. "Rówieśniczki". - To książka o współczesnych kobietach, ich problemach, niepokojach, wyzwaniach życiowych, z którymi przychodzi im się zmagać na co dzień - mówi w Czwórce autorka.
Audio
  • Katarzyna Tubylewicz o swojej powieści "Rówieśniczki", współczesnym Sztkoholmie i skomplikowanych relacjach międzyludzkich (Czwórka/Kontrkultura)
Katarzyna Tubylewicz
Katarzyna TubylewiczFoto: archiwum gościa/ Facebook

Tubylewicz to kobieta niezwykle aktywna - pisarka, tłumaczka, dziennikarska, była dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, a także nauczycielka jogi. Od wielu lat mieszka poza granicami Polski. Wydaje się, że miało to znaczący wpływ na treść powieści, jej klimat.

- Prawdopodobnie gdybym nie miała mojego szwedzkiego doświadczenia, ta książka byłaby zupełnie inna, a może nawet w ogóle by nie powstała. Nie wiem, czy Szwecja zmieniła bardzo sposób patrzenia na mnie samą i kobiety, ale prawdopodobnie tak - dywaguje Tubylewicz. Dodaje, że za sprawą książki możemy zobaczyć spektrum różnic, które dzielą polskie i szwedzkie społeczeństwo. - Mnie interesują przede wszystkim życiowe problemy, jak hipokryzja, brak tolerancji. Te kwestie obecne są niestety wszędzie, ale mają inny wymiar, inaczej się objawiają i to też przekazuję w "Rówieśniczkach".

Okładka
Okładka powieści

Za sprawą wydanej właśnie powieści mamy też okazję poznać Sztokholm. Miasto to często jawi nam się jako oaza spokoju, porządku, ładu i wręcz wzorowy przykład współistnienia tubylców z ludnością napływową z całego świata. Tubylewicz ten mit obala. Sygnalizuje ogromne różnice pomiędzy centrum miasta, a dzielnicami ościennymi, zamieszkałymi przez artystów czy muzułmanów. - Sztokholm jest jednym z najbardziej posegregowanych miast w Europie. Dzielnice zamieszkane przez imigrantów, głównie spoza Unii Europejskiej, możemy określić jako miejsca wykluczenia, których mieszkańcy nie mają pracy, latami żyją na zasiłkach. Panuje tam duża frustracja, nasila się przemoc i nie wygląda to dobrze - opisuje gość "Kontrkultury".

Zwraca też uwagę na to, że Szwecja w krótkim czasie stała się państwem wielokulturowym, co nigdy nie było wpisane w jej tradycję. Siłą rzeczy rodzi to różne napięcia i burzy ten stereotypowy ład i równowagę.
Bohaterkami powieści są przyjaciółki, znające się od czasów szkoły podstawowej. Joanna, Zofia i Sabina po latach spotykają się w Sztokholmie. Tak rozwija się książka. - Są to różne kobiety, które połączyła bliskość lat dziecięcych, ale od samego początku ich przyjaźń była zarazem dość toksyczna. Było w tej relacji wiele skrywanej agresji, hipokryzji. Wynikało to z tego, że przyjaźniły się we trzy, a to zawsze jest układ trudny, bo wiadomym jest, że w pewnym momencie jedna z tych osób zostanie odsunięta na bok - wprowadza nas w treść wydawnictwa autorka. Jej zdaniem "Rówieśniczki" to powieść, która daje dużo do myślenia i pozostawia ślad w głowie czytelnika w postaci głębokiej refleksji na temat ludzkich relacji i wielu skomplikowanych mechanizmów, które na nie wpływają.
(ac/kd)

Czytaj także

Jacek Piekara powraca z kolejną powieścią

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 15:45
Do księgarń lada dzień trafi książka "Ja inkwizytor. Głód i Pragnienie". Jest to kolejna część cyklu powieści, których głównym bohaterem jest Mordimer Madderdin. Ich autor - Jacek Piekara - był gościem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwia Chutnik: interesują mnie historie, które nie są sexy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 14:00
- Bohaterowie i bohaterki mojej książki to trochę upadłe gwiazdy, które upadły zanim zaczęły być gwiazdami - mówi Sylwia Chutnik, pisarka. - Zamiast patrzeć przed siebie zagmatwane są w przeszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe pasje Wisławy Szymborskiej. "Kochała kicz, pocztówki i popielniczki"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 10:00
Nie było jej stać na drogie prezenty, ale zawsze dla każdego miała jakiś upominek. Ponad wszystko ukochała sobie kiczowate widokówki i szuflady. Oto kilka ciekawostek z życia Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń