Halina Poświatowska - poetka, która chwytała każdą chwilę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 12:00
Żyła krótko, ale intensywnie, zmarła mając jedynie 32 lata. Okrzyknięto ją Marią Pawlikowską-Jasnorzewską swojego pokolenia. Do dziś pamiętamy ją jako autorkę niezwykłych wierszy o miłości.
Audio
  • Kalina Błażejowska, autorka książki "Uparte serce" o życiu Haliny Poświatowskiej (Czwórka/Kontrkultura)
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w jej rodzinnej Częstochowie
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w jej rodzinnej CzęstochowieFoto: Neo[EZN]/Wikimedia/CC

Halina Poświatowska urodziła się jako Helena Myga. Mimo choroby serca, która bardzo ją ograniczała, a na którą zapadła jako mała dziewczynka, Poświatowska żyła łapczywie, chwytała każdą chwilę. Za mąż wyszła bardzo wcześnie, bo w wieku 19 lat. Poślubiła artystę Ryszarda Poświatowskiego. Dwa lata później była już wdową. - Jej życie było krótkie, ale niezwykle intensywne. Starała się doświadczyć wszystkiego, nie przepuścić żadnej okazji, żadnego romansu - opowiada Kalina Błażejowska. - Wiele się uczyła, wydawała kolejne tomiki poezji, publikowała w różnych periodykach, brała udział w życiu literackim Krakowa. Dużo podróżowała, odwiedziła m.in. Francję i Jugosławię.

/

Książka "Uparte serce" Kaliny Błażejowskiej to nie zwykła biografia, a powieść, którą czyta się z zapartym tchem, "od deski do deski". Autorka stworzyła ją na podstawie listów, wspomnień i utworów poetki. - Chciałam, żeby to, co napiszę, różniło się od książek o Halinie Poświatowskiej, które już były na rynku, żeby portret był jak najżywszy, żeby jak najlepiej się go czytało - wspomina w Czwórce Kalina Błażejowska.

Autorka wykonała sporo pracy archiwistycznej, ale dzięki temu dziś otrzymujemy książkę, w której właściwie nie ma ani jednego nieprawdziwego zdania. Całość napisana jest w czasie teraźniejszym. - Oczywiście nie mogę być pewna, że dialogi, które zamieściłam w książce brzmiały dokładnie tak. Na pewno jednak zostały "wyciągnięte" z listów Poświatowskiej. Dlatego w większości przypadków jestem pewna, że to, o czym piszę, miało miejsce w jej życiu.

Pracę nad książką Błażejowska zaczęła już w 2010 roku, ale jej zainteresowanie dziełami Haliny Poświatowskiej i życiem poetki trwało dużo dłużej. - 10 lat. To była nastoletnia fascynacja, którą potem porzuciłam i do której po długim czasie powróciłam - mówi gość "Kontrkultury".

Jaka była Halina Poświatowska i jak udało jej się w latach 50. wyjechać do USA na operację serca? Dlaczego tak silne relacje łączyły ją z matką? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Kaliną Błeżejowską.

(kd/mm)

Czytaj także

Halina Poświatowska - ciekawość świata silniejsza niż chęć życia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 19:20
Halina Poświatowska żyła bardzo intensywnie. Chciała się kształcić, kochała, dużo podróżowała. W jej twórczości splatają się ze sobą miłość i śmierć. Przeżyła 32 lata, od dzieciństwa zmagając się z ciężką chorobą serca. 9 maja minęła 79. rocznica jej urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O trudnych ludzkich relacjach z perspektywy Sztokholmu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 15:00
W księgarniach można już znaleźć powieść Katarzyny Tubylewicz pt. "Rówieśniczki". - To książka o współczesnych kobietach, ich problemach, niepokojach, wyzwaniach życiowych, z którymi przychodzi im się zmagać na co dzień - mówi w Czwórce autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczyny z Powstania" nikogo nie pozostawią obojętnym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 11:00
Wśród wielu książek, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, ta jest wyjątkowa. "Dziewczyny z Powstania" pomagają poznać historię z perspektywy kobiet w nim uczestniczących. - To ukazanie kwestii przyziemnych, a nie polityki, czy aspektów militarnych. Bo przecież w trakcie powstania toczyło się normalne życie w nienormalnych warunkach - mówi pisarka Anna Herbich.
rozwiń zwiń