"Psychoanioł w Dublinie". Jak wykorzystasz ostatnie siedem dni życia?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 12:00
"Psychoanioł w Dublinie" to powieść łącząca kilka różnych gatunków literackich. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani sensacji, kryminału, jak i komedii romantycznych i science-fiction. - To nie miała być zabawa formą. Chciałem po prostu zrobić czytelnikowi niespodziankę - opowiada Łuksza Stec, pisarz.
Audio
  • Łukasz Stec o książce "Psychoanioł w Dublinie" i życiu polskich emigrantów w Irlandii (Czwórka/Kontrkultura)
Psychoanioł w Dublinie. Jak wykorzystasz ostatnie siedem dni życia?
Foto: Glow Images/East News

Łukasz
Łukasz Stec w Czwórce/screen wideo

Autor stworzył historię młodego człowieka, który pewnego dnia spotyka swojego Psychoanioła, czyli anioła ateistów, a ten ostrzega go przed rychłą śmiercią. Główny bohater ma kilka dni życia na to, by znaleźć człowieka, który go zamorduje i poukładać swoje sprawy. - W pewnym momencie wszyscy wokół niego stają się podejrzani, od współlokatorów, po byłą żonę, bo nie ma pojęcia, kto i dlaczego może chcieć pozbawić go życia - opowiada gość Czwórki.

Stecowi udało się więc stworzyć zabawną, przepełnioną ironią i czarnym humorem opowieść o młodych ludziach, mieszkających w Dublinie. Jej bohaterami są Polacy, Czesi, Meksykanie, Turcy, Irlandczycy, ale także postaci z zaświatów i pewien lubujący się w filozofii kot. Wszyscy tak samo bezradni wobec figli, jakie płata im rzeczywistość.

- Co ósma osoba w Irlandii to emigrant. Jeśli chodzi o Polaków, są to przede wszystkim ludzie, urodzeni w latach 70. i 80. I dość dobrze wykształceni - tłumaczy Stec. - Mieszkają w Irlandii, czyli kraju bardzo otwartym dla emigrantów. Ich życie toczy się więc w środowisku bardzo multikulturowym.

Czytaj także: "Takeshi. Cień śmierci". Miłość i zdrada w średniowiecznej Japonii <<<

"Psychoanioł" to wyrazisty portret pokolenia trzydziestolatków, zawieszonych gdzieś pomiędzy życiową stabilizacją, a niefrasobliwym stosunkiem do związków i kariery. Sam Stec ustawił się w roli jednego z bohaterów, ale jak sam przyznaje - drugoplanowych.

Okładka
Okładka książki

Ale ta powieść to nie tylko zabawa konwencją. Kluczem do rozwiązania zagadek, które się w niej pojawiają, jest także muzyka. Lista utworów, które zostały w niej wymienione jest bowiem bardzo długa i różnorodna.

- Nigdy ich nie liczyłem, ale nie są one przypadkowe - mówi Stec i dodaje, że oprócz współczesnego irlandzkiego folku czytelnik dopatrzy się także utworów Stanisława Moniuszki i hitów Maryli Rodowicz. - Cały Dublin to bardzo umuzykalnione miasto, Irlandczycy uwielbiają grać, śpiewają nawet na ulicach, czy przystankach autobusowych. To, że dźwięki odgrywają w mojej książce dużą rolę, jest więc uzasadnione.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Łukaszem Stecem, który był gościem "Kontrkultury" . Audycja startuje w każdy weekend, w soboty i niedziele, w samo południe.

(kd/tj)

Czytaj także

Tolkien - zgryźliwiec, który chciał być hobbitem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 15:00
John Ronald Reuel Tolkien był za sprawą "Władcy Pierścieni" jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy. Fikcja fascynowała go nie tylko na papierze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Timofiejuk: te komiksy ukradną wam czas

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 14:00
"Jesteś moją matką" Alison Bechdel, "Wąż wodny" Tony'ego Sandovala oraz "Biografia Komiksowa Louisa Riela", którą przygotował Chester Brown to najciekawsze nowości na rynku komiksów ostatnich tygodni. Każda z tych pozycji pochłonie bez reszty i zapewni rozrywkę na długie godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królowe, kochanki i anarchistki - kobiety, które zawładnęły Europą

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:00
Fascynujące kobiety: władczynie, ale także żony i kochanki. Ich losy postanowił spisać dziennikarz i historyk Jean des Cars w książce "Kobiety, które zawładnęły Europą". - Każda z nich była wyjątkowa, choć nie o każdej słyszał świat - mówi pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michalina Wisłocka - zapomniana "pani od seksu"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:00
Książka Michaliny Wisłockiej "Sztuka kochania", wydana w 1976 roku, rozeszła się w rekordowym nakładzie. W Czwórce zagościła Violetta Ozminkowski, autorka biografii "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki".
rozwiń zwiń