Alma Reville - bohaterka drugiego planu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 17:54
Alma Reville nigdy nie osiągnęła takiej popularności jak jej mąż - Alfred Hitchcock. Nie brakuje jednak głosów, że tak naprawdę to ona stała za jego sukcesami i wywarła wielki wpływ na kultowe filmy króla kinowej psychozy.
Audio
  • Alma Reville, żona Alfreda Hitchcocka, wywarła wielki wpływ na jego twórczość (Czwórka/Kontrkultura)
Alma Reville
Alma RevilleFoto: PAP/DPA

Przygodę z przemysłem filmowym rozpoczęła w wieku 16 lat. Najpierw parzyła herbatę na planie, obserwując pracę reżyserów, scenarzystów i aktorów. Kolejne szczeble kariery pokonywała spokojnie, realizując wiele zadań określanych mianem "męskich". - Zajmowała się między innymi montażem, co było rzeczą absolutnie wyjątkową jak na tamte czasy. Miała niesamowite oko do szczegółów, była perfekcjonistką. Pisała też scenariusze - wyliczała w "Kontrkulturze" ekspertka kinowa Magda Maksimiuk.
Urodzona w brytyjskim Nottingham Reville, poznała Hitchocka, gdy podjęła działalność w studiu filmowym Famous Players-Lasky. Pracowała tam jako montażystka i asystentka reżysera. Jak wspomniała Beata Kwiatkowska, Alfred początkowo bał się do niej podejść. - Miał duże obawy, bo wyglądała na niezwykle surową kobietę, do której trudno się zbliżyć.
PRZECZYTAJ TEŻ: Grace Kelly - anioł z Monako

Alma i Alfred byli małżeństwem od 2 grudnia 1926 do jego śmierci - 29 kwietnia 1980. Mieli jedną córkę. - Byli parą w życiu prywatnym i zawodowym. Trudno jednak jednoznacznie określić jej rolę. Pomagała Hitchcockowi w castingach do jego filmów, miała niebywałe oko do postaci, które stawały się wkrótce gwiazdami - zauważyła Maksimiuk.
Więcej o Almie Reville, jej związku z Alfredem Hitchcockiem i wpływie na jego twórczość - w nagraniu audycji.
ac/mm

Czytaj także

Pedro Almodóvar - reżyser kobiet

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 15:00
- Świat jest zbyt ciekawy, żeby przeżyć go w z góry określonej roli - mówił w jednym z wywiadów. Dlatego też Pedro Almodóvar nie ogranicza się do jednej aktywności. Pisał opowiadania, grał w punkowej kapeli, robił komiksy, udzielał się w teatrze. Teraz tworzy scenariusze, reżyseruje, produkuje i jest jedną z największych osobowości współczesnego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marlon Brando - trudny, nieokrzesany, zjawiskowy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:00
Rzadko kiedy zdarzają się gwiazdy z takimi sukcesami, o których równocześnie możemy powiedzieć, że nie w pełni spełnili się w swojej karierze. - Marlon Brando sięgał szczytów, ale na własne życzenie regularnie z nich spadał. Osiągnął bardzo dużo, ale mógł jeszcze więcej - powiedział w Czwórce krytyk filmowy Bartosz Sztaszczyszyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gwiezdne Wojny" i "Planeta małp" - eskapada do innego świata

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 12:30
W związku z nadchodzącą premierą filmu "Ewolucja Planety Małp" w "Na cztery ręce" krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz rozmawiał o kinie z gatunku science-fiction i jego serializacji. Podjęto temu zabiegowi nie tylko film "Planeta Małp", w reżyserii Franklina J. Schaffnera, ale również m.in. kultowe "Gwiezdne Wojny" i "Star Trek".
rozwiń zwiń