Edith Head - czarodziejka z Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 11:00
Krótka grzywka, przyciemniane okulary, cięty język i rekordowa liczba nominacji do Oskara - to znaki rozpoznawcze Edith Head - najsłynniejszej kostiumografki i projektantki w Hollywood.
Audio
  • Mistrzynie drugiego planu - Edith Head (Czwórka/Kontrkultura)
Edith Head, Robert Stack, Edward Stevenson na ceremonii rozdania Oscarów w 1961 roku
Edith Head, Robert Stack, Edward Stevenson na ceremonii rozdania Oscarów w 1961 rokuFoto: PAP/Photoshot

- Kostium jest jak teatr. Ma do odegrania swoją rolę i musi być dopełnieniem rozgrywającej się akcji - podkreślała w wywiadach kostiumografka, w której strojach pokazywały się m. in. Audrey Hepburn oraz Grace Kelly. - Aktorki, które lubiła, mogły liczyć na jej wsparcie, a ona na ich rekomendacje. Nie zawsze jednak wszystko układało się tak różowo - mówi Ola Jadczak. - Dużo mówiło się w Hollywood o wzajemniej niechęci Hepburn i Head. Dla kostiumografki aktorka była zdecydowanie zbyt szczupła więc kiedy panie spotkały się po raz pierwszy, Head od razu powiedział to, co myśli. I do końca życia zdania nie zmieniła.

Czytaj także: Grace Kelly - anioł z Monaco >>>

Edith Head w zawodzie przepracowała 58 lat, była 27 razy nominowana do Oscara, w sumie otrzymała osiem statuetek. Pracowała m. in. przy "Rzymskich wakacjach" i "Sabrinie", przy "Żądle" oraz "Wszystko o Ewie". - Często o pomoc prosili ją znani reżyserzy, w tym m. in. Alfred Hitchcock - opowiada kostiumolog i historyk sztuki, Zuzanna Żubka-Chmielewska. - Head tworzyła kostiumy pod wyraźne dyktando filmowca. Ona miała wolna rekę co do formy, on decydował o kolorach. Hitchcock ją uwielbiał, była miedzy nimi wyraźnie wyczuwalna chemia.

Head projektowała także dla "Vogue'a", jeździła po kraju z pokazami mody Hollywood, pisała artykuły do magazynów i gazet oraz książki.

Zobacz: Polka, która podbiła serce Almodóvara >>>

Więcej o tej barwnej postaci dowiesz się słuchając nagrania z "Kontrkultury".

(kul, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino moda
Czytaj także

Tajne operacje w kinie. Historia filmu szpiegowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 12:00
Afera podsłuchowa, doniesienia Edwarda Snowdena - ostatnio życie pisze lepsze scenariusze od speców z Hollywood. Niemniej jednak szpiedzy w kinie mają się nieźle, o czym przekonują Błażej Hrapkowicz i jego gość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bobry" - punkowa lekkość bytu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 13:40
- Zrobiliśmy film o powrocie do pierwotnej pasji i jednocześnie o polskiej prowincji - mówią aktorzy z filmu "Bobry". - Graliśmy w różnych miejscach. Na przykład w lesie, w którym było więcej butelek niż drzew. I to nie była scenografia tylko prawdziwe życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy o sporcie - krew, pot i łzy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 10:00
Kino i sport to dziedziny rządzące się swoimi regułami, ale filmowcy często próbują połączyć oba światy. Ostatnio uczynili to m. in. Marcin Koszałka w filmie "Będziesz legendą, człowieku" oraz Michał Bielawski w "Drużynie".
rozwiń zwiń