Maksymilian Faktorowicz - człowiek, który dał nam sztuczne rzęsy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 16:30
Podkład w kremie, błyszczyk do ust i lakier do paznokci - gdyby nie Maksymilian Faktorowicz, kobiety miałyby problemy z upiększaniem się i maskowaniem niedoskonałości. Człowiek, który wprowadził do obiegu słowo "make up" i stworzył imperium Max Factor, do świata kosmetyków wkroczył jako 14-latek, kiedy został pomocnikiem w drogerii w Zduńskiej Woli.
Audio
  • Poznaj historie imperium Max Factor (Czwórka/Kontrkultura)
Maksymilian Faktorowicz tworząc imperium Max Factor wpisał się na stałe w historię światowego kina
Maksymilian Faktorowicz tworząc imperium Max Factor wpisał się na stałe w historię światowego kinaFoto: Glow Images/East News

Maksymilian Faktorowicz przyszedł na świat w Zduńskiej Woli, w wielodzietnej rodzinie żydowskiej. Po zdobyciu pierwszych szlifów w świecie kosmetyków, kremów i pachnideł postanowił działać na własną rękę. Najpierw został charakteryzatorem rosyjskich aktorów, a kiedy zyskał uznanie elit ówczesnej Moskwy, wyemigrował do USA i tam zaczął nowe życie pod nazwiskiem Max Factor.

Czytaj także: Bracia Warner - genialny klan >>>

- Najwięcej czasu Faktorowicz spędził w Los Angeles, gdzie, przechadzając się po ulicach, przyglądał się aktorom z tamtejszych studiów filmowych - opowiada Magda Maksimiuk. - Nie do końca podobał mu się ich wizaż, bo wtedy do malowania się używano mąki ziemniaczanej i papryki. Factor ujrzał w tym dla siebie szansę i stworzył swoje imperium specjalizujące się w kosmetykach służących do charakteryzacji filmowej.

Zobacz: Edith Head - czarodziejka z Hollywood >>>

Gisele
Gisele Bündchen

Firma Max Factor powstała w 1909 roku, ale przełomowy moment nastąpił 5 lat później. - W 1914 roku w laboratorium firmy opracowano formułę podkładu w kremie. To była rewolucja, która otworzyła mu drzwi do najważniejszych producentów i największych gwiazd Hollywood - mówi dziennikarka filmowa. - Pod koniec lat 20. Factor otrzymał Oscara za charakteryzację filmową do "Frankensteina".

W 1930 roku Max Factor eksportował swoje produkty do 80 krajów, jej szef zaś został naczelnym kreatorem makijażu i współpracował m. in. z Rudolfem Valentino, Frankiem Sinatrą, Marleną Dietrich i Charlie Chaplinem. Obecnie marka jest obecna na całym świecie, powszechnie znana i ceniona nie tylko przez wizażystów. Kosmetyki tej firmy reklamują gwiazdy popkultury i ikony mody. W tym gronie są m. in. Madonna, Gisele Bündchen i Gwyneth Paltrow.

Więcej o niezwykłym życiu twórcy imperium Max Factor dowiesz się słuchając nagrania z „Kontrkultury”.

(kul/mc)

Czytaj także

James Dean - niegrzeczny chłopiec, który prowokował życie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 16:50
8 lutego James Dean obchodziłby 83. urodziny. Choć zagrał tylko w trzech filmach, stał się legendą amerykańskiego kina. Zginął w swoim Porche Spiderze w wieku 24 lat. - Nie boję się śmierci. Żyć szybko, a umrzeć młodo i pięknie, to jest to, o co mi chodzi - mawiał aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grace Kelly - anioł z Monako

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 16:00
Była aktorką, która pokochała księcia. I choć był ślub i piękne wesele, życie Grace Kelly bardziej przypominało melodramat niż bajkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Wendzikowska - do De Niro i Carreya bez tremy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 12:50
Z powodzeniem godzi pracę aktorki i dziennikarki. Ostatnio Anna Wendzikowska chwyciła też za pióro i zaangażowała się w akcję społeczną. - Otwieramy oczy na problemy najmniejszych, które dzieją się często na naszych oczach - powiedziała w Czwórce.
rozwiń zwiń