Piotr Machalica: Chłonę poezję Osieckiej, Przybory i Kofty

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 07:50
Mówi, że jest idealistą z wyboru. W Czwórce opowiada o swojej miłości do poezji i ulubionych sztukach teatralnych. Na spotkanie z aktorem zaprasza Magdalena Kasperowicz.
Audio

Piort Machalica twierdzi, że aktor jest dwa razy nieszczęśliwy w życiu - kiedy gra i kiedy nie gra. Uprawia zawód, o którym mówi, że jest potwornie niesprawiedliwy i wymaga umiejętności czekania. Sądzi, że dzisiaj ludzie za mało ze sobą rozmawiają.

 

Co boli go w dzisiejszym świecie? Podobno wątroba, od czasu do czasu. Poza tym nic.
Godzi się na to, że żyjemy w takich, a nie innych czasach. Twierdzi, że jest, podobnie jak większość, tylko pionkiem. I ma to w nosie. Na boku i tak robi swoje - to, co jest mu bliskie. Śpiewa Brassensa i Okudżawę.

- W moim życiu bardzo pomogła mi poezja, towarzyszy mi od wielu lat. To poezja w bardzo szerokim pojęciu, też poezja śpiewana – mówi w Czwórce Machalica. – Chłonąłem twórczość Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty, Janka Wołka, wielu, którzy mają tę umiejętność, że potrafią zawrzeć w kilku zwrotkach lub strofach coś, co łazi mi po głowie – opowiada.

fot.
fot.Aurelia Chmiel


- Koledzy zachwycali się, gdy ktoś przywiózł kiedyś płytę Led Zeppelin. Ja tego w ogóle nie słuchałem, oni żyli w innej muzyce, innej poetyce, mnie zajmowało coś innego. Zawsze lubiłem się wzruszać – opowiada.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czytaj także

"Jeżeli ktoś za bardzo fika, to nie pofika długo"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 16:00
Gościem Czwórki jest aktorka Agnieszka Michalska, z którą rozmawiamy o aktorstwie, relacji życie – teatr i tym jak w sztuce teatralnej pokazać można świat korporacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ala ma kota

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 08:30
Kim była Ala, która miała kota w "Elementarzu"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kayah: Chcę popełniać błędy, bo na nich się uczę

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 19:30
Sprzedawała swego czasu krawaty na Puławskiej, w latach 80. była modelką, potem chórzystką, a dziś jest, zdaniem niektórych, polską królową muzyki.
rozwiń zwiń