Nowe technologie wkraczają na Powązki

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:59
Pasjonaci Powązek stworzyli wyjątkową aplikację na smartony. "iPowązki" to wyjątkowy interaktywny przewodnik, dzięki któremu poszukiwanie grobów zasłużonych będzie o wiele łatwiejsze.
Audio
  • Janusz Falkowski opowiada o aplikacji "iPowązki" (Czwórka/Kontrkultura)
Stare Powązki
Stare Powązki Foto: Wikipedia/GNU/Andrzej Hiolski

"iPowązki" to interaktywny przewodnik po Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie zwanym Starymi Powązkami. Dzięki niemu, nie dość, że poznamy niezwykłe miejsca, to będziemy mogli również obcować ze sztuką. Liczne nagrobki na Starych Powązkach często były dziełami znamienitych artystów, rzeźbiarzy, plastyków.  Używając aplikacji możemy stworzyć własną wyjątkową trasę spacerową.
- W tej chwili, w naszej aplikacji, na mapie cmentarza jesteśmy w stanie odnaleźć 600 lokalizacji, interesujących grobów czy postaci. Ta liczba cały czas powiększa się - mówi Janusz Falkowski, jeden z pasjonatów nekropolii, współtwórca aplikacji. - Możemy wybrać z 600 nazwisk te, które nas interesują i z telefonem w ręku i kompasem dotrzeć na wybrany grób - wyjaśnia.
Trasę możemy wyznaczyć na dwa sposoby - używając wyszukiwarki kontekstowej i szukać wg nazwisk, albo wykorzystując wyszukiwarkę branżową i szukać np. literatów, lekarzy, bohaterów narodowych etc.
Janusz Falkowski podkreśla, że aplikacja "iPowązki" nie jest próbą inwentaryzacji cmentarza w całości. - To jest przewodnik, który ma ułatwić poruszanie się po cmentarzu - mówi znawca Starych Powązek. - Szacuje się, że na tym cmentarzu leży milion osób, a grobów jest kilkaset tysięcy.
Szukanie informacji o wielu grobach na Starych Powązkach jest utrudnione przez to, że w 1945 roku spłonęły księgi cmentarne, dodatkowo wytarły się inskrypcje na niektórych grobach.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka technologie
Czytaj także

Pochylone głowy - pokolenie znad smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 12:00
Technologie zmieniają nasze życie. Wnoszą wiele dobrego, ale też psują kontakty międzyludzkie. Zostaje pytanie czy to wina nowoczesnych wynalazków, czy nas samych, ich użytkowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyna taka lotnicza noc

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 18:23
Ogromna Casa, śmigłowce pogotowia ratunkowego, łaziki marsjańskie, symulatory lotu i tunele dynamiczne to tylko niektóre atrakcje, które czekały na zwiedzających podczas 5. Nocy w Instytucie Lotnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmienią się media za 10 lat? "Informacje dostarczane bezpośrednio do mózgu"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 16:07
Zmiany następują we wszystkich niemal mediach na naszym rynku. Nie sposób wyobrazić sobie choćby gazet czy magazynów bez wersji na tablety i smartfony.
rozwiń zwiń