Madrugada i ich "Sombra". Między świtem a zmierzchem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 12:48
Madrugada oznacza po hiszpańsku świt, a tytuł ich debiutanckiego albumu to „cień”. Powstali w 2014 roku i od tego czasu sporo koncertują, dając słuchaczom niepowtarzalną muzyczną fuzję polskiej muzyki ludowej z flamenco, elektroniką i jazzem.
Audio
  • O twórczości grupy Madrugada i krążku "Sombra" opowiadają Anika Kamińska i Maciej Wieżyński (Folk Off/Czwórka)
Madrugada, okł. płyty Sombra
Madrugada, okł. płyty "Sombra"Foto: mat. pras.

rod lelum polelum 1200.jpg
ROD. Eletronika ze słowiańską duszą

- Początkowo chcieliśmy uczyć się muzyki andaluzyjskiej, a większy skład pozwalał nam wzbogacać aranżacje. Po czterech latach grania doszliśmy do punktu, w którym trzeba było coś zmienić w naszym graniu - wspominał Marek Wieżyński. A dziś, jak tłumaczyła Anika Kamińska, zespół działa jako kolektyw, decyzje dotyczące kompozycji podejmowane są wspólnie. - Utwory, które powstają to po prostu pieśni, które nam się podobały. Wybierane są według naszego gustu, niekoniecznie według jakiegoś klucza. Potem dokonujemy fuzji, zlania polskiego folku z flamenco - mówiła rozmówczyni Macieja Szajkowskiego. 

Światło dzienne ujrzała już ich debiutancka płyta pt. "Sombra", co w języku hiszpańskim oznacza "cień". Artyści pokazują piękno polskiej muzyki ludowej i niezwykłą energię płynącą z flamenco, a ich projekt ma "budować mosty między pozornie tylko odległymi światami i estetykami oraz zwraca uwagę na to, że warto sięgać do własnych korzeni i czerpać z nich inspiracje". - W studiu spędziliśmy około ośmiu miesięcy - wspominał Marek Wieżyński. 

Jak zaczęła się ich przygoda i dlaczego zespół podjął decyzję, by z grupy osób, które chcą się rozwijać stworzyć profesjonalny zespół muzyczny? Jak doszło do wydania płyty "Sombra" i jak wyglądała praca nad krążkiem? Które muzyczne kierunki inspirują członków Madrugady? O tym, a także o ich muzycznych planach, rozwoju grupy i powiększaniu składu - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której dużo dobrej muzyki, m.in. nagrania od formacji Madrugada. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Anika Kamińska (współzałożycielka Madrugady, instrumenty perkusyjne, chórki), Maciej Wieżyński (gitary, pianino elektryczne, chórki)

Data emisji: 2.09.2019

Godzina emisji: 00:00

kd

Czytaj także

Ethno Port - festiwal, który jest "wszędzie i bardzo blisko"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 12:00
Dziesięć lat istnienia Festiwalu Ethno Port Poznań to przede wszystkim okazja do świętowania, ale także do spojrzenia na historię imprezy, analizę jej dorobku i wypracowanej pozycji. Wśród wydarzeń z kręgu world music, jest to bezsprzecznie jedna z najważniejszych imprez w kraju. W Czwórce zagościli jej organizatorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ROD. Eletronika ze słowiańską duszą

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 17:05
Osiem lat działalności, trzy mini albumy, czwarty long, dziesiątki zagranych koncertów, kilku współpracujących wokalistów oraz instrumentalistów - zespół ROD udowadnia, że folk może być - jak podkreślał Maciej Szajkowski, gospodarz audycji -"inteligentny, nowoczesny i z przesłaniem".
rozwiń zwiń