Mascarimirì powraca z krążkiem "Nou". Cyfrowe brzmienie folku z Salento

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:08
Mascarimirì to jeden z najważniejszych muzycznych akcentów europejskiej sceny folkowej. Ich najnowszy krążek "Nou" wybrzmiał w Czwórce premierowo poza słoneczną Italią. - "Nou" to nowy sound zaspołu, z dużą dozą elektroniki. Naszym charakterystycznym instrumentem wciąż jednak pozostaje tamburyn salentyński - mówi Claudio "Cavallo" Gianotti, założyciel grupy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Unsplash

"Nou" w dialekcie salentyńskim oznacza "nowy". - Świat bardzo szybko się zmienia, nie chcieliśmy, by materiał z tej płyty się zdezaktualizował, więc zależało nam na tym, by szybko go wydać - tłumaczyła Katarzyna Kurdziel. Dlatego nad krążkiem muzycy Mascarimirì pracowali nawet w trakcie pandemii. Razem, choć osobno. - To był ciężki okres, bo we Włoszech na trzy miesiące wszystko stanęło i nie wiedzieliśmy, co będzie dalej. Nie było koncertów, ale nie poddawaliśmy się jednak i cały czas pracowaliśmy, tworząc muzykę - tłumaczyła Katarzyna Kurdziel. Jak przekonywała, choć wciąż nie wiadomo, w jakiej formie i kiedy koncerty w formie "live" powrócą, muzycy Mascarimirì mają nadzieję, że niebawem będą mogli ruszyć w trasę promocyjną po Europie.

Posłuchaj
61:37 2020_06_23 23_59_57_PR4_Folk_Off.mp3 O swojej historii, inspiracjach, i ideach, które im przyświecają opowiadają muzycy Mascarimirì (Folk Off/Czwórka) 

Grupa powstała w 1998 roku we włoskim Salento i od tamtej pory działa pod przewodnictwem wokalisty Claudio "Cavallo" Gianottiego. Ich muzyka to połączenie tradycyjnych rytmów i melodii z południa Włoch, z elektronicznym brzmieniem. - Gdy powstawał zespół, moim zdaniem muzyka produkowana w tym regionie była bardzo przemyślana, to był dla niej dobry okres - tłumaczył założyciel Mascarimirì, i jak wspominał, już wtedy eksperymentował z dźwiękami i tekstem, chcąc jednak "pozostawać w bliskości do tradycyjnej muzyki salentyńskiej".

Czytaj także:

Przez kilka lat pracy muzycy przeszli z grania akustycznego na bardziej elektryczne, i tak zrodził się aktualny styl grupy - Punk-Dub Tarantolato Salentinozyli. Dziś na koncie muzycy Mascarimirì mają ponad 15 płyt studyjnych, live i remixów. - Nasza dyskografia dotarła do nowego punktu, płyty "Nou", która jednak stanowi kontynuację pewnych tradycji - mówił gość Czwórki. Wszyscy trzej aktualni muzycy Mascarimirì pochodzą z różnych muzycznych światów, co jak tłumaczy gość Czwórki, pozwala im uzyskać wspólny oryginalny sound.

Jak tłumaczył, dziś włoska muzyka popularna często powiela amerykański model, co oczywiście nie omija także Mascarimirì. - To taka "produkcja muzyków" w międzynarodowych gablotach. Ostatnio wielu z nich dostrzega jednak potencjał muzyki tradycyjnej, także urzekające brzmienia z Salento, i to jest dobry znak - mówili goście Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Claudio "Cavallo" Gianotti (założyciel grupy), Katarzyna Kurdziel (menager, tłumacz)

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 00:04

kd

Czytaj także

Ethno Port - festiwal, który jest "wszędzie i bardzo blisko"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 12:00
Dziesięć lat istnienia Festiwalu Ethno Port Poznań to przede wszystkim okazja do świętowania, ale także do spojrzenia na historię imprezy, analizę jej dorobku i wypracowanej pozycji. Wśród wydarzeń z kręgu world music, jest to bezsprzecznie jedna z najważniejszych imprez w kraju. W Czwórce zagościli jej organizatorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń