Czwórka ze swoją nagrodą dołącza do mecenasów Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 09:12
Festiwal Nowa Tradycja to coroczna okazja do podróży przez archipelagi muzyki folkowej. W tym roku wydarzenie zaplanowano na czas od 12 do 15 maja. Do wspaniałych nagród festiwalu w tym roku dołączają dwie kolejne: nagroda Jedynki i Czwórki!
Piotr Kędziorek podczas konferencji inaugurującej 21. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja
Piotr Kędziorek podczas konferencji inaugurującej 21. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Festiwal Nowa Tradycja wielu kojarzy się z wiosną, z powiewem świeżego powietrza, kwitnącymi drzewami. Organizatorzy mają nadzieję, że taki będzie też w tym roku, choć nie zamierzają uciekać od trudnych tematów. 

Festiwal wyrazem solidarności z Ukrainą

- Mieliśmy nadzieję, że ten festiwal będzie powiewem świeżości, po trudnych czasach pandemii. Rok temu impreza odbyła się bez udziału publiczności i była ograniczona właściwie do samego konkursu muzyki folkowej - przypomina Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej. - Dziś czasy są jeszcze trudniejsze, za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. My na festiwalu nie będziemy uciekać przed tą trudną sytuacją. Festiwal będzie wyrazem solidarności z narodem ukraińskim i ukraińskimi artystami - podkreśla. - Zachęcam młodych muzyków, sięgających po ludowe inspiracje, by zgłaszali się do naszego konkursu.

Prapoczątki Nowej Tradycji

Pierwsza odsłona Nowej Tradycji miała miejsce w 1998 roku. - Byłem chyba na każdym z tych festiwali. Moje początki to była tzw. reporterka, nagrywałem wywiady z członkami zespołów konkursowych, czasem z gwiazdami imprezy - wspomina gość Maćka Szajkowskiego. - Przyznam, że bardziej pamiętam konkursowiczów, niż gwiazdy Nowej Tradycji. Ciekawsze było dla mnie to, co dzieje się w konkursie, w eliminacjach do niego - dodaje.

Fascynacja eliminacjami pozostała Piotrowi Kędziorkowi do dziś. W Czwórce przyznaje, że właśnie wspólne słuchanie kilkudziesięciu zgłoszeń do konkursu jest dla niego niezwykle inspirujące i rozwijające.

Nowa Tradycja ma dwie "matki chrzestne" - redaktor Marię Baliszewską i Małgorzatę Jędruch - oraz "ojca" - Edwarda Pałłasza, ówczesnego dyrektora Dwójki, który akceptował tę rewolucyjną akcję. - O kulisy powstania festiwalu trzeba by ich pytać. Jasnym powodem była chęć zebrania i przyjrzenia się temu, co dzieje się w polskim folku, jeśli chodzi o nasze rodzime inspiracje. Zachęcenie muzyków folkowych do tego, by sięgali po nie - opowiada Piotr Kędziorek. - Polski folk w dużej części rodził się z fascynacji muzyką naszych wschodnich sąsiadów, muzyką ukraińską, łemkowską. Grano też muzykę inspirowaną rytmami celtyckimi czy bardziej egzotycznymi. Te "matki chrzestne" chciały udowodnić, że w polskiej muzyce ludowej też można znaleźć takie elementy, które mogą zainspirować do bardziej nowoczesnego grania, że to też może chwycić - podkreśla. 


Posłuchaj
29:47 czwórka folk off 23.03.2022.mp3 O Nowej Tradycji, jej historii, zgłoszeniach i nowych nagrodach opowiada Piotr Kędziorek (Folk Off/Czwórka)

 

Zagraj na Nowej Tradycji i wygraj nagrodę Czwórki

Maciej Szajkowski uważa, że od Festiwalu Nowa Tradycja zaczyna się renesans inspiracji polską spuścizną i kulturą. Do 28 marca otwarty jest konkursowy formularz zgłoszeniowy. Na stronie nowatradycja.polskieradio.pl dostępny jest regulamin i formularz elektroniczny, przez który można się zgłosić, załączając utwory demonstracyjne. 

- W zeszłym roku do konkursu dołączyła nagroda Dwójki. Wtedy zdobył ją zespół Wernyhora - opowiada gość Maćka Szajkowskiego. - W tym roku mamy dwie nowe nagrody. Dołączają do nas Jedynka i Czwórka. Czwórka wchodzi oficjalnie w poczet patronów i mecenasów Nowej Tradycji. To udowadnia szerokość stylistyczną naszego konkursu. Nagrody Jedynki i Czwórki pokazują, że muzykę folkową można uprawiać w sposób odpowiedni i lubiany przez słuchaczy poszczególnych anten - dodaje.

Maciej Szajkowski zwraca uwagę na muzykę folkową odnoszącą się do konwencji Czwórki, do młodego słuchacza. Podkreśla znaczenie elektro-etno, futurystycznych dźwięków, kolorowych i szalonych etnicznych rytmów do beatów.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Piotr Kędziorek 

Data emisji: 23.03.2022

Godzina emisji: 00.04

pj

Czytaj także

Piotr Kędziorek i "Nowa Tradycja". Niebawem folkowe święto

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 00:00
- Niegdyś zgłaszali się do nas debiutanci, dziś coraz więcej jest zawodowych muzyków, którzy na kontach mają płyty. Scena folkolwa w Polsce się profesjonalizuje i to słychać - mówił Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
rozwiń zwiń