Duet SEKUNDa - góralski folk przeplata się z jazzem i klasyką

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 13:20
SEKUNDa to projekt, w którym łączą się przeróżne światy muzyczne. - Jesteśmy otwarte na wiele kierunków muzycznych, wciąż szukamy swojej drogi - mówiły skrzypaczki Dorota Błaszczyńska-Mogilska i Wiola Jakubiec.
SEKUNDa w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022
SEKUNDa w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2022Foto: Danuta Naugolnyk

Dorota Błaszczyńska-Mogilska, Wiola Jakubiec, czyli duet skrzypcowy SEKUNDa to laureatki wielu konkursów i przeglądów folkowych w Polsce. W swojej twórczości prezentują autorskie kompozycje stworzone na bazie tradycyjnych melodiiłączą muzykę źródeł z brzmieniami XXI wieku, wykorzystując przy tym skrzypce barytonowe, czyli tradycyjny instrument, wyposażony dodatkowo w struny oktawowe, ale także elektronikę, czyli m.in. loopery i samplery. Całość dopełnia biały śpiew. 

- Urodziłam się w Żywcu, więc od zawsze nasiąkałam tym folklorem góralskim, a potem zakochana byłam w muzyce bałkańskiej. Próbowałam uciec od niego w klasykę czy jazz, ale ostatecznie zostałam w folku - opowiadała Wiola Jakubiec. Dorota Błaszczyńska-Mogilska pochodzi zaś z Krakowa, choć od lat mieszka w Warszawie. - Spędziłam wiele lat życia na Spiszu, gdzie moi rodzice kupili dom, więc nasiąkałam góralską kulturą "wtórnie" - opowiadała artystka w rozmowie z Czwórką.

Obie artystki mają muzyczne wykształcenie, co wyraźnie przebija się w ich twórczości. - Skończyłam studia na skrzypcach, jednak dziś uczę się na kierunku "world music". Zawsze ciągnęło mnie do folku i to była dobra decyzja - wspominała Dorota Błaszczyńska-Mogilska. Wiola Jakubiec swoją muzyczną drogę rozpoczęła zaraz po... edukacji w kierunku chemii i toksykologii sądowej. Dziś także jest trakcie muzycznych studiów. 

Źr. Radiowe Centrum Kultury Ludowej/Nowa Tradycja 2022/SEKUNDa

Poszłuchaj także:


Głównym źródłem inspiracji stała się dla zespołu muzyka tradycyjna Beskidu Żywieckiego oraz Spisza. Ich inspiracją są także dzieła m.in. Wojciecha Kilara, ale także Mikołaja Góreckiego. - W świecie muzyki etno to m.in. grupa Sutari, wszelkie chóry bułgarskie, grupa Kosy - wyliczała Wiola Jakubiec. - Jesteśmy jednak wciąż młodą formacją, poszukujemy i jesteśmy otwarte na przeróżne kierunki - podkreślała. 

Dorota Błaszczyńska-Mogilska i Wiola Jakubiec zajęły w tym roku 2. miejsce w ramach konkursu Nowa Tradycja. Materiał na debiutancki krążek mają już przygotowany, a teraz przed artystkami szereg koncertów. Usłyszeć je będzie można m.in. na scenach w Warszawie, Łodygowicach, a także na świnoujskiej Famie, w Rzepiskach oraz Sieradzu. 

Posłuchaj
59:51 2022_07_27 00_00_00_PR4_Folk_Off.mp3 O swojej twórczości i planach muzycznych opowiadają artystki duetu Sekunda (Folk Off/Czwórka)
 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Dorota Błaszczyńska-Mogilska, skrzypaczka barytonowa, Wiola Jakubiec, skrzypaczka, wokalistka (zespół SEKUNDa)

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 00.05

kd

Czytaj także

Duet Paula i Karol o płycie "Lifestrange": jest troszkę beatlesowska

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 00:00
Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny, czyli muzycy duetu Paula & Karol opowiadali w Czwórce o nowej płycie zatytułowanej "Lifestrange" oraz o swoich folkowych inspiracjach.
rozwiń zwiń