Maria Pomianowska o Skrzyżowaniu Kultur. "Mocne koncerty i wizualna uczta"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 19:39
- Nasz festiwal osiągnął właśnie pełnoletność. Ta dojrzałość będzie także motywem przewodnim tegorocznych wydarzeń - zapowiadała 18. odsłonę Skrzyżowania Kultur Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna wydarzenia. 
Prof. Maria Pomianowska
Prof. Maria Pomianowska Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Maria Mazzotta, Stelios Petrakis Quartet, Yegor Zabelov i Daria Kosiek, Dakh Daughters, Les Amazones d'Afrique, Kapela Maliszów, Mari Kalkun, Gyeonggi Sinawi Orchestra - to artyści, którzy w tym roku wystąpią na scenie 18. odsłony Skrzyżowania Kultur. Festiwal wystartuje już 9 września i potrwa trzy dni, a całość odbędzie się w stołecznym Teatrze Dramatycznym. - Pojawią się wykonawcy z różnych kontynentów naszego globu, z szalenie ciekawych miejsc. Zobaczymy artystów z Włoch, Grecji, Białorusi, Ukrainy, Estonii, a także Mali czy Korei Południowej. Nie zabraknie również akcentów polskich - zapowiadała w Czwórce prof. Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna wydarzenia

- Pierwszy dzień odbędzie się pod hasłem wokalu wspaniałej włoskiej artystki. Podczas piętnastoletniej kariery Maria Mazzotta nagrała sześć płyt, wystąpiła na najważniejszych festiwalach world music. To bardzo charyzmatyczna artystka, a wielbiciele jej głosu zapewniają, że doprowadza ich do płaczu, śmiechu, a wręcz szaleństwa - podkreślała Maria Pomianowska w Czwórce. - Po niej pojawi się Stelios Petrakis, który gra na lirze kreteńskiej - to instrument, który bardzo lubię. To absolutnie genialny wirtuoz, w jego twórczości jest moc i siła, a oryginalne kompozycje utrzymane są w duchu tradycji kreteńskiej - wyliczała. 

Posłuchaj
59:49 2022_08_31 00_00_02_PR4_Folk_Off.mp3 Na festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza Maria Pomianowska (Folk Off/Czwórka)

Niedziela należeć będzie m.in. do Kapeli Maliszów, rodzinnej formacji założonej przez Jana Malisza. - Po tym polskim akcencie, który bardzo mnie cieszy, wystąpi Mari Kalkun, artystka z Estonii. Tworzy muzykę i teksty w ojczystym języku, zanurza się w relację człowieka z naturą - podkreślała gość Czwórki. Niedzielny wieczór zakończy "wielkie uderzenie", a wystąpią koreańscy wykonawcy, czyli Gyeonggi Sinawi Orchestra. - Łączą oni wszelkie gatunki muzyki, mamy tu orkiestrę, tradycyjne instrumenty, ale także stroje, więc będzie to także uczta wizualna - zapowiadała gość Czwórki. 

Źr. Andrzej Wąsik. Skrzyżowanie Kultur/Zapowiedź

Na co dzień prof. Maria Pomianowska koncertuje, podróżuje i, jak podkreśla, w jej życiu bardzo dużo się dzieje. - Chcę się zatrzymać, ale wciąż przychodzą do mnie nowe sprawy. Wykonaliśmy w Warszawie specjalnie napisany utwór, niebawem jedziemy do Estonii. Dużo gram i uczę się nowych rzeczy, to jest bardzo fajne - opowiadała muzyk. - Mam jednak także możliwość ćwiczenia na instrumencie i komponowania, i to także jest bardzo dobre - mówiła.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Maria Pomianowska 

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 00.06

kd

Czytaj także

FURDA "Bojany" - polskie techno i gardłowy śpiew podwórkowy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 10:00
Neofolkowy duet FURDA zafascynowany jest ludowymi, akustycznymi instrumentami, wybrzmiewają one na ich debiutanckiej płycie "Bojany". - Wiele zespołów ambientowych korzysta z syntezatorów i innych generatorów dźwięku - mówi w Czwórce Kuba "Cukier" Podskarbi. - Mnie fascynuje to, żeby osiągnąć ten efekt w bardziej organiczny sposób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sutari i Fränder. Polsko-szwedzka kooperacja wokół nadbałtyckiego folku

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 09:30
- Przyjaźń, ciekawość, ale także po prostu fascynacja muzyką - to motywy, które napędzają naszą współpracę - opowiadali artyści z polskiej grupy Sutari i szwedzkiego składu Fränder. 
rozwiń zwiń