Morhana: folk metal to trudna, niszowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 17:30
Debiutancka płyta folkmetalowego zespołu Morhana jest już prawie gotowa. Muzycy mówią o swoich inspiracjach, słowiańskiej mitologii, a także o tym, dlaczego folk metal to totalny underground.
Audio
  • Folk metalowy zespół Morhana o swojej nowej płycie i słowiańskich inspiracjach (Czwórka/Folk Off)
Morhana to zespół, który łączy ogień z wodą - ich muzyka to mieszanka ciężkich gitar z fletem, skrzypcami i intrygującymi wokalami
Morhana to zespół, który łączy ogień z wodą - ich muzyka to mieszanka ciężkich gitar z fletem, skrzypcami i intrygującymi wokalamiFoto: Czwórka

Jak tłumaczą artyści, nazwa zespołu pochodzi od słowiańskiej bogini zimy i śmierci Morany, którą dziś znamy jako Marzannę. W melodiach i tekstach Morhany można odnaleźć zarówno słowiańszczyznę, jak i legendy Europy Północnej. - Zależy nam na tym, żeby nasze piosenki opowiadały jakąś historię albo niosły jakieś przesłanie. Nie chcemy pisać tekstów o niczym - mówi Karina "Kari" Duczyńska.

Z kolei Maciej "Dzidek" Dzido przyznaje, że muzyka Morhany jest dosyć niszowa: - Folk metal jest trudną muzyką. Dla ludzi słuchających black metalu jest za lekki, dla tych, którzy słuchają power metalu, jest za ciężki. To jest taki trochę "underground undergroundu".

Artyści rozmawiają też o tym, czy w polskim społeczeństwie rośnie świadomość słowiańskich korzeni i czy rodzime legendy i tradycje są równie ciekawe, jak mitologie celtyckie czy nordyckie.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Karina "Kari" Duczyńska, Maciej "Dzidek" Dzido, Grzegorz "Zombeck" Lewandowski (muzycy zespołu Morhana)

Data emisji: 3.04.2015

Godzina emisji: 00.00

mg/jp

Czytaj także

Olo Walicki - Frank Zappa z Kaszub

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 20:00
Legendarny jazzman eksplorujący klimaty etno po raz kolejny wyruszył na Kaszuby, a swoją podróż udokumentował na płycie "Kaszebe II".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pospolite Ruszenie. Muzyka renesansu na rockowo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 15:43
Szesnastu muzyków w różnym wieku i z różnych regionów kraju. Grają rocka na tradycyjnych, dawnych instrumentach. To prawdziwe (muzyczne) pospolite ruszenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ola Bilińska o uroku żydowskich kołysanek

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 13:30
- Moja przygoda z muzyką żydowską zaczęła się od Rafaela Rogińskiego i kołysanek - wspomina Ola Bilińska, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka.
rozwiń zwiń