Pospolite Ruszenie. Muzyka renesansu na rockowo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 15:43
Szesnastu muzyków w różnym wieku i z różnych regionów kraju. Grają rocka na tradycyjnych, dawnych instrumentach. To prawdziwe (muzyczne) pospolite ruszenie.
Audio
  • O muzyce grupy Pospolite ruszenie opowiada gitarzysta Krzysztof Kramarz (Czwórka/Folk Off)
Lira korbowa ot jeden z dawnych instrumentów, z których korzystają muzycy Pospolitego ruszenia
Lira korbowa ot jeden z dawnych instrumentów, z których korzystają muzycy Pospolitego ruszeniaFoto: wikimedia.commons/fot.Amador Alvarez

W składzie Pospolitego Ruszenia usłyszeć można m.in. Pawła Iwaszkiewicza, flecistę znanego z legendarnej grupy Open Folk i lirnika Stanisława Nogaja. Muzycy dawne, renesansowe kompozycje opracowali we współczesnej formie. I choć ich twórczość zawiera elementy ciężkiego rocka, w tekstach usłyszeć można nawiązania religijne, m.in. biblijne psalmy.

- To charakterystyka epoki, większość literatury z tamtego okresu to utwory religijne. Jako całokształt wszystko bardzo ładnie do siebie jednak pasuje - opowiada Krzysztof Kramarz, gitarzysta grupy. Muzycy skupiają się dziś głównie na koncertowaniu, a Kramarz opowiedział w Czwórce, jak udaje im się w takim składzie występować live.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzenie: Maciej Szajkowski
Goście: Krzysztof Kramarz, gitarzysta projektu Pospolite Ruszenie
Data emisji: 04.03.2015
Godzina emisji: 00.00

(kd/mc)

Czytaj także

Gooral: płyta "Better Place" nie jest niedoceniona

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 12:20
Gooral, czyli Mateusz Górny, to polski muzyk i producent. Artysta łączy dźwięki electro z tradycyjną muzyką góralską. W Czwórce opowiedział nam o swoim dotychczasowym dorobku muzycznych oraz planach na przyszłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tsigunz Fanfara Avantura - polski temperament i bałkańskie rytmy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 12:45
- Jeśli chodzi o korzenne fanfary, które tak odważnie łączy się z nowoczesnymi instrumentami, to rzeczywiście w Polsce jesteśmy pionierami - powiedział w Czwórce Piotr Mełech z zespołu Tsigunz Fanfara Avantura. "Tygrysy surowego brzmienia nu-gypsy", jak sami o sobie mówią, wydali właśnie debiutancki album "Tsigunz Turbo Balkan Groove".
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 lat Balkan Sevdah. "Tradycyjna muzyka nie ma prawa się zestarzeć"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 09:00
Grupa Balkan Sevdah, wykonuje muzykę inspirowaną tradycjami z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego. Na koncie mają cztery płyty długogrające, m.in. "Yari Nani" (2010), i najnowszą - "Akustik" (2013).
rozwiń zwiń