EtnoKraków Rozstaje - spotkanie przyjaciół z całego globu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 10:00
Zbliża się jedno z najważniejszych świąt muzyki etnicznej w Polsce i Europie, a na pewno w Galicji - EtnoKraków Rozstaje Festiwal. Będzie to 24. odsłona imprezy, a jej gospodarze angażują się też w inne inicjatywy, muzycznie ratują życie i zdrowie Joanny Słowińskiej. 
Joannie Słowińskiej Przyjaciele
Joannie Słowińskiej PrzyjacieleFoto: kbf, Rozstaje/Crossroads

Joanna Słowińska i Jan Słowiński są gospodarzami festiwalu EtnoKraków Rozstaje, członkami zespołu Muzykanci. Przygotowania do lipcowego święta idą pełną parą, ale wcześniej, 16 czerwca, odbędzie się koncert charytatywny "Joannie Słowińskiej Przyjaciele". Artystka mierzy się z chorobą nowotworową. - Rak zaatakował, ale leczę się i leczą mnie - zdradza. - To wydarzenie zainicjowane przez Maćka Miecznikowskiego i podjęte przez moich kolegów od estradowego śpiewania. Na scenie wystąpią: Grzegorz Turnau, Marcin Wyrostek, Przemek Sokół, Janusz Radek, Przemek Branny, Gosia Markiewicz, Dorota Jarema, Olga Szomańska, Tomasz Kukurba, Karol Śmiałek i oczywiście Stanisław Słowiński, orkiestra Akusto i Sinfoniettta Cracovia. Na to wydarzenie zadałam kolegom zadanie, by każdy z nich zaśpiewał piosenkę z mojego repertuaru. Jestem bardzo ciekawa tych wykonań - dodaje.

Goście Czwórki są pełni wdzięczności za całą tę charytatywną inicjatywę, zaangażowanie. 

Cały świat na EtnoKraków

Pierwsze dni lipca przyniosą wyczekiwany EtnoKraków Rozstaje. Maciej Szajkowski ocenia, że to jedno z najważniejszych świąt muzyki etnicznej w Polsce i Europie, a na pewno w Galicji.

- W tym roku wracamy na pozycje lipcowe. W czasach pandemicznych festiwal odbywał się w sierpniu, a teraz wracamy - festiwal odbędzie się od 3 do 10 lipca - mówi Jan Słowiński, pomysłodawca, organizator i dyrektor artystyczny Rozstajów. - Zaczynamy koncertem otwarcia 3 lipca, w Fortach Kleparz. Będzie to koncert międzykontynentalny z takimi gwiazdami sceny world music jak zespół Mokomba z Zimbabwe. Na scenie zobaczymy charyzmatycznego pieśniarza Mokomby, wraca do nas po latach - dodaje. 

Na 24. odsłonie festiwalu nie zabraknie muzycznych reakcji na aktualne wydarzenia na Ukrainie. 9 lipca organizatorzy zapraszają na koncert Kijów-Kraków. - To będzie scena muzyki ukraińskiej, z potężnym akcentem na muzykę ukraińską źródłową. Wystąpi m.in. zespół Dakh Daughters z Kijowa - zdradzają goście Maćka Szajkowskiego. 

Dakh Daughters "Rozy / Donbass" (live acoustic)/MoustacheCinema

Ważną datą będzie też 8 lipca. Będzie dzień dedykowany scenie białoruskiej. - Nie zabraknie koncertów, warsztatów czy spotkań z muzykami - mówi Jan Słowiński. 

Posłuchaj
31:52 czwórka folk off 15.06.2022 00.03.52 00.35.45.mp3 Joanna i Jan Słowińscy zapraszają na EtnoKraków (Folk Off/Czwórka)

 

- EtnoKraków Rozstaje jest dla mnie spotkaniem - mówi Joanna Słowińska, gospodyni imprezy. - To spotkanie przyjacielskie ludzi z całego globu. To rodzaj zawarcia pokoju, w każdych czasach. Dziś, w czasie wojny na Ukrainie, jest szczególnie znaczące - dodaje. 

Gość Czwórki podkreśla, że na krakowskich scenach festiwalu razem stają muzycy, artyści, którzy w swoich krajach nie mogliby się spotkać, bo byliby za to ukarani. - U nas mogą zaistnieć na jednej scenie. To jest taka wartość dodana Rozstajów - wyjaśnia. 

Rozmawiając z Joanną Słowińską Maciek Szajkowski nie mógł też zapomnieć o jej najnowszym wydawnictwie: "Słowińska–AUKSO–Konieczny" to hołd dla Zygmunta Koniecznego - twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej, a także wybitnego krakowskiego kompozytora muzyki filmowej. - To dla mnie płyta bardzo wyjątkowa - mówi pieśniarka. - Została nagrana w wypełnionej po brzegi sali NOSPR-u - dodaje. 

SŁOWIŃSKA–AUKSO–KONIECZNY | live @NOSPR/Joanna Słowińska

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Joanna i Jan Słowińscy (EtnoKraków Rozstaje, Muzykanci)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 00.05

pj

Czytaj także

Megitza. Autorska muzyka przyprawiona góralską nutą i współpracą z Węgrami

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 12:18
Megitza opuściła Podhale dla Stanów Zjednoczonych, wróciła do Polski dla miłości. Od najmłodszych lat w jej duszy i sercu gra góralska muzyka, którą, w roli przyprawy, słychać na każdej jej płycie. Na najnowszym albumie artystka łączy siły z węgierskimi muzykami pogranicza. Razem serwują apetyczne góralsko-węgierskie brzmienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ŝanĝo. Kamil Rogiński: piszę muzykę emocjami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 18:32
- Walczę, by propagować muzykę niebanalną i odkrywać przed ludźmi dźwięki, których już nie ma - mówił Kamil "Ronin" Rogiński, założyciel grupy Ŝanĝo, która tworzy w języku esperanto. 
rozwiń zwiń