X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żegnamy Krzysztofa Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 13:06
Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych reżyser, scenarzysta, twórca filmów dokumentalnych i fabularnych, Krzysztof Krauze od wielu lat toczył walkę z rakiem.
Reżyser Krzysztof Krauze zmarł w wieku 61 lat
Reżyser Krzysztof Krauze zmarł w wieku 61 latFoto: PAP/Piotr Polak

Krzysztof Krauze urodził się 2 kwietnia 1953 roku. W 1976 roku ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi.
W latach 1978-1983 był związany ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, gdzie zrealizował kilka krótkich filmów animowanych, aktorskich, a także aktorsko-animowanych: "Symetrie" (1977), "Elementarz" (1978), "Dwa listy" (1979), "Deklinacja" (1979), "Praktyczne wskazówki dla zbieracza motyli" (1980), "Dzień kobiet" (1981). W 1983 roku w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego nakręcił dwa dokumenty: "Robactwo" (1984) i "Jest" (1984).
Jako reżyser pełnometrażowych filmów fabularnych zadebiutował w 1988 roku współczesną opowieścią obyczajową "Nowy Jork - czwarta rano". Popularność i uznanie przyniosły mu "Gry uliczne" (1996) - historia dwóch młodych ludzi, którzy na własną rękę prowadzą dochodzenie w sprawie tragicznej śmierci krakowskiego studenta.

Papusza - kobieta pełna kontrastów

W 1999 roku nakręcił obsypany nagrodami film "Dług". To historia dwóch młodych biznesmenów szantażowanych przez gangstera. Produkcja została wyróżniona kilkoma nagrodami na festiwalu w Gdyni, ze Złotymi Lwami na czele, pięcioma Orłami, Syrenką Warszawską i Złotą Taśmą.

Ponad 30 festiwalowych laurów (m.in. nagrody w Gdyni, Karlowych Warach, Chicago, Manili, Valladolid, Atenach, Los Angeles, pięć Orłów) przyniósł mu film "Mój Nikifor" z 2004 roku. Podstawą scenariusza była oparta na autentycznych wydarzeniach historia spotkania i przyjaźni Nikifora Krynickiego, samouka, analfabety, zaliczanego do najwybitniejszych malarzy-prymitywistów, z młodszym o 28 lat Marianem Włosińskim, absolwentem ASP i dekoratorem w krynickim uzdrowisku.

Kolejny film Krauze - zrealizowany wspólnie z żoną Joanną Kos-Krauze "Plac Zbawiciela" (2006), również okazał się triumfatorem wielu festiwali. To dramatyczna dramatyczna opowieść o młodym małżeństwie z dwójką dzieci, które znalazło się w finansowych tarapatach. Jego ostatni film - "Papusza" z 2013 roku - także został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i widzów.

W latach 2008-2011 był przewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wikipedia, akademiapolskiegofilmu.pl, kk

Czytaj także

Zmarła Anna Przybylska. Cezary Pazura: promieniowała dobrem całą swoją osobą

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 22:53
- To dla nas osobista tragedia, bo przyjaźniliśmy się nie tylko my dwoje, ale także nasze rodziny. Znam jej męża, dzieciaki. Ania zawsze pozostanie w naszych sercach jako osoba promienna. To słowo do niej pasuje - wspomina Annę Przybylską aktor Cezary Pazura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł słynny aktor Stanisław Mikulski. Miał 85 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 23:00
Aktor teatralny i filmowy Stanisław Mikulski zmarł w czwartek rano w szpitalu w Warszawie. Miał 85 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł aktor teatralny i filmowy Janusz Kubicki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 23:59
Znany z seriali "Stawka większa niż życie", "Lalka" i "Vabank" aktor Teatru Powszechnego w Łodzi Janusz Kubicki zmarł w środę w Łodzi. Miał 83 lata.
rozwiń zwiń