Terenowy Polonez - tak mogło być

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 17:19
Zobacz prototyp Poloneza z napędem 4x4 i posłuchaj, co mówi o nim Piotr Mady z Muzeum Motoryzacji.

„Polonez – duży, bezpieczny samochód!” – w ten sposób na początku lat 90. ubiegłego stulecia reklamowano flagowy (przynajmniej pod względem gabarytów) wytwór polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Był rzeczywiście dość duży – w przestronnym, choć nie najestetyczniej wykończonym wnętrzu swobodnie mieściło się pięć osób, a z wysokoprężnym silnikiem 1.9 Peugeota lub z benzynowym silnikiem 1.4i Rovera Polonez był autem – odpowiednio: oszczędnym lub dynamicznym.

Mało kto pamięta, że inżynierowie z warszawskiej FSO opracowali w owym czasie szereg bazujących na konstrukcji Poloneza prototypów, między innymi samochodu z napędem na cztery koła. Jeden z egzemplarzy takiego właśnie – nigdy nie wprowadzonego do seryjnej produkcji – auta można zobaczyć w Muzeum Motoryzacji w Warszawie.

W przypadku prototypu z napędem 4x4 celem inżynierów nie było stworzenie auta do jazdy w trudnym terenie. – Chodziło o przygotowanie fabryki do produkcji samochodów z napędem na przednią oś (polonez miał napęd tylny – red.), z nowoczesnym zawieszeniem opartym na kolumnach McPhersona. W tym prototypie zastosowano właśnie takie rozwiązania – tłumaczy Piotr Mady, kierownik Muzeum.

Więcej o prototypie terenowego Poloneza w reportażu Olgi Mickiewicz. Film znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

Motoryzacyjny wypas

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 11:32
Otwieranie auta kartą zbliżeniową, czujniki wykrywające zmęczenie kierowcy czy też system automatycznego parkowania – o rozwiązaniach ułatwiających życie kierowcom mówiła w Czwórce Katarzyna Frendl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy walczą w Rajdzie Dakar

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 12:37
Na bezdroża Argentyny i Chile wyjechali najlepsi kierowcy, motocykliści i quadowcy. Wśród nich mocna ekipa z Polski. O ich szansach mówił w Czwórce znawca rajdów dziennikarz Sławek Szymczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Można szybciej, ale z głową

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 11:21
Od 31 grudnia 2010 roku kierowcy mogą szybciej jeździć po polskich drogach. Według nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym limity prędkości zostały zwiększone o 10 km/h.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzenia o czterech kółkach

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 21:12
W latach sześćdziesiątych tylko nielicznych Polaków stać było na własny samochód. Już posiadanie motocykla było czymś nobilitującym.
rozwiń zwiń