Facebook zmienia twój mózg

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 15:02
Czy ilość znajomych, jakich mamy w serwisach społecznościowych, może być zależna od wielkości naszego mózgu? Naukowcy twierdzą, że tak.
Audio
Facebook zmienia twój mózg
Foto: Przemysław Goławski/polskieradio.pl

Badania nad naszą aktywnością w sieciach społecznościowych i jej wpływ na mózg przeprowadzili eksperci z University College London. Pracami grupy naukowców kierował profesor Geraint Rees. Wyniki? Znaleziono bezpośrednią zależność między liczbą znajomych na Facebooku, a ilością istoty szarej, odpowiedzialnej za nasze procesy myślowe, w kilku obszarach mózgu.

Duża liczba znajomych w serwisach społecznościowych wiąże się z dużą ilością istoty szarej w ciele migdałowatym. To tam analizowane są informacje odnoszące się do naszej pamięci emocjonalnej. Badania pokazały, że zależność ta dotyczy zarówno relacji on-line, jak i tych w realu. Inne miejsca mózgu, które zmieniają się pod wpływem aktywności na Facebooku to bruzda skroniowa górna, zakręt skroniowy i kora śródwęchowa – wszystkie wpływają na to, jak zapamiętujemy.

- Fakt, że ludzie w czasie pracy lub wykonywania innych czynności zaglądają na portale społecznościowe, wpływa na nasze sposoby radzenia sobie z różnymi zadaniami – mówi Maria Cywińska, socjolog internetu. Dodaje, że korzystanie z Internetu może zmieniać strukturę mózgu, ponieważ robimy wiele rzeczy równocześnie – połączeń między różnymi obszarami musi być więcej.

Mówiąc o wynikach badań prof. Reesa, Cywińska podkreśla, że zapraszając nowych znajomych nie staniemy się mądrzejsi. – Jest raczej tak, że jeśli w danym obszarze mózgu ktoś ma więcej szarych komórek, będzie bardziej predysponowany do tego, by posiadać w życiu więcej znajomych. Szczegóły w dźwięku.

pg

Czytaj także

Facebook śledzi 750 mln ludzi. Nawet wylogowanych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 07:40
Gigant wśród portali społecznościowych przyznał, że ma dane na temat stron, które odwiedzają internauci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne 10 tysięcy!!!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 18:30
Jest nas coraz więcej! Liczba fanów Czwórki na Facebooku przekroczyła 60 000. Dziękujemy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec Facebooka jeszcze nie dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2011 13:04
Wiadomość mówiącą o tym, że jedna z najbardziej znanych grup hakerskich zamierza zaatakować Facebooka, przestraszyła wielu użytkowników tego serwisu.
rozwiń zwiń