Nasze zwierzaki są za grube

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 13:42
Prawie 50% Polaków ma problemy z nadwagą. Okazuje się, że problem ten dotyczy również naszych zwierząt. – Największy błąd? Za dużo jedzenia – mówi weterynarz Michał Ceregrzyn.
Audio

- Z jedzeniem nie wymyślono niczego mądrzejszego. Ilość jedzenia jest kluczowa i decyduje o tym ile mamy nadmiarowego tłuszczyku. Jeśli za dużo je kot i pies – tyje – podkreśla doktor nauk weterynaryjnych Michał Ceregrzyn.

Jak podkreśla gość Czwórki naszym pupilom potrzebna jest mądra miłość. Nie możemy ulegać, gdy błagalnym wzrokiem proszą o kolejne porcje posiłków. – Część zwierząt nie potrafi opanować apetytu, więc my musimy w pewnych sytuacjach myśleć za nie – mówi weterynarz.

Swoje pytania związane z właściwym żywieniem zwierzaków przysyłali także słuchacze audycji. Istotnym problemem, jak zauważa Andrzej, jest sterylizacja. – Moja kotka po sterylizacji zdecydowanie przytyła. Budzi mnie kilka razy w nocy, by dać jej jeść. Gdy nie wstaję, chodzi po mnie, nawet gryzie. Co robić?

– Sterylizacja jest dużą zmianą hormonalną dla zwierząt. Często wiąże się to z tym, że apetyt wzrasta, a potrzeby energetyczne nie. Potrzebne jest żywienie dostosowane do potrzeb. Dając jedzenie patrzmy, czy zwierzę tyje. Jeśli tak, musimy ilość jedzenia zmniejszać. U kotów nie musimy zmieniać częstotliwości, a ilość – radzi Ceregrzyn. Więcej o zdrowym żywieniu zwierząt dowiedzieć się można z dźwięku audycji.

Nadwaga i otyłość są jedną z przyczyn cukrzycy. Okazuje się że w walce z tą chorobą ludziom mogą pomóc psy, które są w stanie rozpoznać objawy cukrzycy. Więcej w rozmowie z Sebastianem Goliszem, trenerem DiabDogs.

pg

Zobacz więcej na temat: cukrzyca nadwaga
Czytaj także

Psy wiedzą, co myślimy. Ale skąd?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 13:00
Skąd psy wiedzą, jak wyprosić pokarm, albo kiedy można rozrabiać, bo właściciel nie widzi? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź na to pytanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psia miłość czyni cuda

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 08:00
Kiedy pojawia się pies, a zwłaszcza taki puchaty, duży i dla dziecka jest proporcjonalnie olbrzymem, to zaczyna dziać się coś niesamowitego - mówi terapeuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pies poci się językiem?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 16:00
Oczywiście, że nie! To mit. Język tych zwierząt jednak i tak odgrywa ważną rolę w procesie oddawania ciepła. – Wystawiając język pies po prostu zwiększa powierzchnię parowania – mówi ekspert.
rozwiń zwiń