Historyczna fotografia było pozowaną "ustawką"!

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 14:21
Zdjęcie przedstawiające łamanie polskiego szlabanu granicznego przez niemieckich żołnierzy to nie tylko, najsłynniejszy być może, symbol kampanii wrześniowej, ale też jedna z największych mistyfikacji w dziejach światowej fotografii.
Audio
Historyczna fotografia było pozowaną ustawką
Foto: fot. Wikipedia/domena publiczna

W niemieckich gazetach zdjęcie opisywano jako przedstawiające moment wkroczenia wojsk hitlerowskich do Polski w dniu 1 września 1939 roku. Miało ono symbolizować gładkie i bezproblemowe zwycięstwo żołnierzy Wehrmachtu nad oddziałami strzegącymi granic.

W rzeczywistości fotografia była popisem nazistowskiej propagandy, która zaaranżowała całą sytuację. Sesja przeprowadzona przez gdańskiego fotografa, Hansa Sonnke została zainscenizowana na przejściu granicznym między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem w Kolibkach, a nie na granicy polsko-niemieckiej. - To zdjęcie nie przedstawia żołnierzy, lecz, przebranych za nich, gdańskich policjantów, o czym świadczy umieszczona na fotografii pieczęć gdańskiego zakładu fotograficznego - opowiadała w Czwórce Olga Mickiewicz.

>>Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony wydarzeniom II wojny światowej<<

Dalsze badania ustaliły, że zdjęcie zostałe wykonane w dniu 14 września roku 1939, zaś sam szlaban był już wcześniej złamany. - To był bardzo symboliczny moment, ale mógł zostać uchwycony dopiero dwa tygodnie później, ponieważ 1 września w tym rejonie toczyły się walki - zwracała uwagę Joanna Kinowska, wykładowca warszawskiej Akademii Fotografii.

Więcej na temat słynnego zdjęcia dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieznane fotografie żony Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 07:00
Ewa Braun miała zwyczaje, których Hitler nie aprobował: malowała się, paliła papierosy i opalała się nago.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia jednego zdjęcia: autoportret Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:31
Niemal wszystkie autoportrety Witkacego są zagadkowe. Na jednym z nich, wykonanym w latach 1915 -1917 artysta przedstawił siebie wraz z czworgiem swoich własnych lustrzanych odbić. Poznaj fascynującą historię tego zdjęcia.
rozwiń zwiń