Cieszmy się. Procesja Bożego Ciała to nie pogrzebowy kondukt

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 14:52
- Boże Ciało ma bardzo długą historię. Już od XII wieku jest odpowiedzią na objawienia eucharystyczne, jakie miała błogosławiona Julianna - mówi o. Jacek Szymczak.
Audio
  • O. Jacek Szymczak dominikanin opowiada o tradycji i różnych obchodach święta Bożego Ciała (Boże Ciało na świecie/Czwórka)
Procesja na placu Zamkowym w Warszawie, 26 maja 2016 roku, podczas uroczystości Bożego Ciała.
Procesja na placu Zamkowym w Warszawie, 26 maja 2016 roku, podczas uroczystości Bożego Ciała.Foto: PAP/Leszek Szymański

- Początkowo było to święto lokalne, które rozniosło się przez kolejne wieki na cały kościół powszechny - opowiada dominikanin. - Wieki temu ten kult eucharystii odbywał się bez procesji.

Święto Bożego Ciała obchodzone jest różnie na całym świecie. Polacy przywykli, że uroczyste procesje odbywają się w czwartek ulicami miast i wsi. Ale i w naszym kraju można spotkać procesję Bożego Ciała w niedzielę.

Hiszpania, USA, Izrael, Peru to kraje, w których tradycja świętowania Bożego Ciała jest bardzo żywa. W Toledo czuć radość na ulicach miasta. Ojciec Jacek Szymczak zwraca uwagę na uśmiech i świąteczny nastrój tam panujący. Podkreśla, że to święto radosne.

<<<Procesja z okazji Bożego Ciała - zobacz zdjęcia>>>

***

Tytuł audycji: Boże Ciało na świecie

Prowadzenie: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Gość: o. Jacek Szymczak, dominikanin

Data emisji: 26.05.2016

Godzina emisji: 06.00

pj/mc

Czytaj także

Na drodze pamiętaj o miłosierdziu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 11:25
- Biorąc pod uwagę ruch drogowy, ilość samochodów, ilość pojazdów zarejestrowanych w Polsce jesteśmy optymistami - mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i zwraca uwagę na statystyki wypadków drogowych w 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie klep pacierza. Znajdź czas na spotkanie z Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 10:01
Kiedyś najlepszym miejscem do modlitwy były kaplice i kościoły. Dziś tempo życia się zmieniło. Nie zawsze mamy czas by wejść do świątyni. Czy modlitwa "w biegu" jest skuteczna?
rozwiń zwiń