Polskie Radio
Section05
Boże Ciało

"Święto ma korzenie religijne, na które nakładają się pewne zwyczaje ludowe". Kunecka o Bożym Ciele

- Bardzo wiele świąt ma podobne zwyczaje, np. wianki plecione w Boże Ciało, kiedyś zanosiło się do Kościoła i tam miały one nabrać mocy - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Kunecka, kustosz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Gościem audycji był też ks. Grzegorz Kurp, rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Ciało zwyczaje tradycja religia Kościół wiara

Uroczystości Bożego Ciała. "Nasza przyszłość wiedzie tylko przez Eucharystię"

- Czegóż nauczyła nas pandemia, czego uczy nas teraz ta okrutna, straszna wojna na Ukrainie, jeśli nie potrzeby solidarności i bliskości - mówił m.in. na zakończenie głównej procesji Bożego Ciała w Płocku biskup senior Piotr Libera. Uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła ulicami z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do kościoła św. Jana Chrzciciela. Uczestniczyły w niej tłumy wiernych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Ciało Kościół wiara katolicyzm Płock społeczeństwo

Boże Ciało. Abp Gądecki: Bóg obdarzył nas wolnością, abyśmy przychodzili z pomocą uciśnionym

- Pan Bóg obdarzył nas wolnością, abyśmy mogli przychodzić z pomocą uciśnionym [...]. Dlatego jestem wdzięczny każdej, każdemu rodakowi za przyjęcie w Polsce ukraińskich kobiet i dzieci oraz starców - mówił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Bożego Ciała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Kościół katolicki wiara Boże Ciało Stanisław Gądecki

Kard. Nycz na uroczystości Bożego Ciała: chodzi o pokój, a nie naiwny pacyfizm

Kard. Kazimierz Nycz na zakończenie uroczystości Bożego Ciała powiedział, że "wobec toczącej się obok wojny w Ukrainie trzeba prosić Boga o pokój, bo pokój, a nie wojna jest celem. Papieżowi nie chodzi o naiwny pacyfizm". Zaznaczył, że Kościół wskazuje, że przyczyną wojen jest brak sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Kościół katolicki Kazimierz Nycz wiara Jezus Chrystus pokój POLSKA społeczeństwo

Uroczystości Bożego Ciała. Abp Jędraszewski: odrzucenie Chrystusa prowadzi do przemocy i wojen

- Odrzucenie Chrystusa musi prowadzić do przemocy i wojen - powiedział abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas uroczystości Bożego Ciała. Jak dodał, "tę prawdę potwierdza toczona obecnie wojna na Ukrainie, wraz z którą doświadczamy wielkiej obojętności ze strony niektórych państw Zachodu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół wojna na Ukrainie Boże Ciało Marek Jędraszewski Kraków

Ks. Majewski: aby publicznie wyznawać wiarę, musimy być wewnętrznie przywiązani do Jezusa

- Publicznemu wyznaniu wiary musi towarzyszyć to wewnętrzne przywiązanie do Jezusa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. Andrzej Majewski, szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia. Jak dodał "są wierzący praktykujący i niepraktykujący wierzący, a chodzi o to, żebyśmy byli wierzący i praktykujący".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Magdalena Ogórek Boże Ciało Andrzej Majewski Kościół Kościół katolicki

Abp Skworc o pomocy uchodźcom: dziękuje za dzielenie się manifestacją eucharystycznej postawy

- Od 24 lutego dajemy "jeść" wojennym uchodźcom z Ukrainy (…). Serdeczne podziękowanie za dzielenie się z nimi tym, co posiadamy. Jest to dzielenie się manifestacją eucharystycznej postawy - powiedział w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Boże Ciało Kościół katolicki uchodźcy regiony śląskie polska pomoc wiara

"Widzieć w drugim człowieku twarz Chrystusa". Prymas o postawie Polaków wobec Ukraińców

- W każdym w drugim człowieku powinniśmy widzieć twarz Chrystusa, zwłaszcza w człowieku cierpiącym, który uchodzi przed cierpieniem, śmiercią - mówił o postawie Polaków wobec uchodźców, prymas Polski abp Wojciech Polak. Dodał, że taka postawa to wyraz naszego człowieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Prymas Wojciech Polak prymas Polski uchodźcy Boże Ciało Kościół katolicki Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 polska pomoc

Boże Ciało na świecie. Reportaż Agnieszki Kozłowskiej-Łysko

Kościół przeżywa dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Ulicami polskich miast i wiosek przejdą procesje z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Jak wyglądają obchody tego święta w innych krajach?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Ciało Kościół katolicki chrześcijaństwo wiara religia społeczeństwo katolicyzm Agnieszka Kozłowska-Łysko

Corpus Christi, czyli Boże Ciało w Peru. "Zaczyna się już w Wigilię Bożego Ciała"

Nie ma czytania fragmentów Ewangelii, za to odmawia się różaniec. Procesja z monstrancją to tylko preludium do świętowania. Przewodnik, podróżnik i pilot wycieczek Mariusz Lewicki przybliżył na antenie Polskiego Radia 24, jak wyglądają obchody Corpus Christi - Bożego Ciała w Peru, a dokładniej w Cuzco. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Peru Boże Ciało Jezus Chrystus katolicyzm religia wiara chrześcijaństwo społeczeństwo turystyka