Polskie Radio
Section05
Boże Ciało

Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny

W tej starannie wydanej publikacji zostały zaprezentowane rzadkie, często nieznane dotąd, ikony z terenów Łemkowszczyzny, w tym XV-wieczne ikony z cerkwi w Daliowej, Tyliczu czy Florynce ze zbiorów lwowskich. Album składa się z czterech działów dotyczących kolejno: tradycji religijnej, architektury cerkiewnej, wyposażenia cerkiewnego i ikonografii.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Boże Ciało Łowicz

O. Michał Legan o uroczystościach Bożego Ciała: wyzwaniem jest życie ewangelią

- Coraz bardziej przekonujemy się, jak bardzo potrzeba żywej wiary i doświadczenia Ewangelii. Przed Kościołem stoi wielkie wyzwanie, żeby od traktowania społeczeństwa jako ochrzczonego i "gotowego", przechodzić do głoszenia charyzmatów, żywej Ewangelii - mówił w Polskim Radiu 24 o. Michał Legan, paulin, kierownik Redakcji Katolickiej TVP. Gościem audycji był również Piotr Grzybowski z tygodnika katolickiego "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Adrian Klarenbach Kościół katolicki Boże Ciało społeczeństwo aktualności katolickie

Uroczystości Bożego Ciała. Ks. prof. Andrzej Kobyliński: katolicy podkreślają to, w co wierzą

- W Boże Ciało katolicy pokazują to, w co wierzą i czym się różnią od innych chrześcijan. Drugą kwestią jest społeczny wymiar religii, publiczne manifestowanie swoich przekonań religijnych - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW), który wraz z dr. Tomaszem Żukowskim, socjologiem (UW) rozmawiał o znaczeniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Adrian Klarenbach Kościół katolicki Boże Ciało społeczeństwo aktualności katolickie

Ulicami miast i wsi w całej Polsce przeszły procesje z okazji Bożego Ciała

Ulicami miast i wsi w całej Polsce przeszły uroczyste procesje z okazji święta Bożego Ciała. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim, którego istotą jest publiczne wyznanie wiary w obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.Mottem tegorocznych obchodów Bożego Ciała jest hasło roku duszpasterskiego "Wierzę w Kościół Chrystusowy". Wierni masowo biorą udział w uroczystościach i wyrażają swoją wiarę.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara Boże Ciało

W Polsce przeszły procesje Bożego Ciała. Na ulicach setki tysięcy wiernych

W czwartek Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywaną Bożym Ciałem. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się liczne procesje, w których uczestniczy tysiące wiernych. Feretrony, ołtarze przystrojone młodymi brzózkami, sypanie kwiatków przed kapłanem niosącym monstrancję czy kwiatowe dywany to główne elementy uroczystości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Boże Ciało wiara religia Kościół katolicyzm

Hostia, krople krwi i pierwsze procesje. Początki Bożego Ciała

Historia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – bo tak brzmi pełna nazwa katolickiego święta określanego zwyczajowo Bożym Ciałem – rozpoczęła się w średniowieczu. U jej genezy stoją m.in. objawienia pewnej młodej zakonnicy oraz niezwykłe wydarzenie uznane przez Kościół za cud.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki Boże Ciało teologia filozofia religia średniowiecze

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Ulicami Warszawy przejdzie centralna procesja Bożego Ciała

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Warszawie centralna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszy bezpośrednio po Mszy Świętej, której, o godz. 10:00 w archikatedrze będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony Warszawa mazowieckie Boże Ciało katolicyzm Kościół

Centralne obchody Bożego Ciała w Warszawie. Przez stolicę przejdą dwie procesje

Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej 9 czerwca przejdzie z bazyliki archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej z katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika do konkatedry na Kamionku.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało wiara Kościół katolicki Jezus Chrystus POLSKA Warszawa regiony