Poprawna polszczyzna nie jest nudna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 12:05
- Poprawna polszczyzna to staranna polszczyzna, która nie ma nic wspólnego z błędami gramatycznymi czy niegramatycznymi - mówi Paulina Mikuła, miłośniczka i popularyzatorka języka ojczystego.
Audio
  • Paulina Mikuła, miłośniczka i popularyzatorka języka polskiego podpowiada jak dogadać się z nauczycielami (BąŻur/Czwórka)
Paulina Mikuła
Paulina Mikuła

Rozpoczynający się rok szkolny przynosi pytania o znalezienie wspólnego języka z nauczycielami. Jedni z nich są bardziej wyluzowani, inni mniej, kolejni bardzo zdyscyplinowani. Paulina Mikuła zaznacza, że bardzo ważne jest, żeby z każdy z nich rozmawiać z szacunkiem, unikać polszczyzny kolokwialnej, języka podwórkowego.

- Przy starannej, poprawnej polszczyźnie bardzo ważna jest też płynność mówienia - mówi Paulina Mikuła.

Miłośniczka języka polskiego zwraca też uwagę na ortografię, bez której "wiewiórka" straciłaby swój charakter, a także na dyskusję o "olimpiadzie" i "igrzyskach", która toczyła się jeszcze kilka dni temu. 

***

Tytuł audycji: "BąŻur"

Prowadzi: Mariusz Infulecki

Gość: Paulina Mikuła (youtuberka "Mówiąc inaczej")

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 08.15

pj/kul

Czytaj także

Jacek Cygan: na pisanie piosenki nie ma recepty ani procedury

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 10:00
- Każdą piosenkę pisze się tak, jakby się pisało pierwszą w życiu - mówi Jacek Cygan, poeta, autor pisenek. - To dlatego, że każda piosenka jest inna - wyjaśnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etykieta w mailu. Nie pisz do mnie "Witam"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 11:16
- Rozpoczęcie maila zależy od stopnia znajomości między mną, a moim odbiorcą, a także od tego czy jest to pierwszy mail, czy któryś kolejny - mówi Zbigniew Lazar ekspert ds. wizerunku i reputacji.
rozwiń zwiń