Sztuczna inteligencja - powstaje właśnie w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 15:57
W przyszłości zwyczajne laptopy i pecety, być może zastąpione zostaną przez komputery neuromorficzne. System takich skomplikowanych urządzeń ma składać się m.in. ze sztucznych synaps i neuronów.
Audio
  • Jak powstaje polska sztuczna inteligencja? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Maciej Rogala Ludzki mózg stworzony jest, by magazynować i analizować dane i tego samego oczekujemy od sztucznych mózgów: nie tylko, by rozpoznawały za nas obrazy, ale także umiały je ze sobą powiązać

Ludzki mózg składa się z około 100 mld neuronów. – Jeśli chcemy zbudować sztuczny mózg, jego podstawowym elementem powinna być sztuczna synapsa. Idealnym kandydatem wydają się być memrystory, czyli oporniki z pamięcią, które przewodzą, ale także zmieniają się pod wpływem informacji, która przez nie przepływa - tłumaczył Maciej Rogala z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. Podkreślał jednak, że by memrystor spełniał rzeczywiście funkcje synapsy, potrzeba dużo więcej. - Niezbędna jest ciągłość przepływu tych infiormacji - dodał ekspert.

Do jakiego stopnia tego typu "sztuczny mózg" może pełnić funkcję sztucznej inteligencji? I jak bardzo takie urząedzenia zrewolucjonizują znany nam świat nauki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Marka Nowackiego.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/jsz

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile matmy jest w biologii, a biologii w matmie?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 15:55
Na to pytanie odpowiadają Czwórkowi goście, Zasław Adamaszek i Stanisław Łoboziak, którzy w ramach cyklu "Laboratorium w szufladzie" napisali książki poświęcone matematyce i biologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne miasta? "To się już dzieje"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 15:49
Idea smart city, czyli m.in. inteligentny monitoring, który potrafił będzie wyśledzić nas zawsze i wszędzie - to przyszłość mieszkańców wielkich miast?
rozwiń zwiń