Krew. Barometr naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:21
Wystarczy jedno ukłucie, aby dowiedzieć się, czy w naszym organiźmie wszystkie procesy przebiegają prawidłowo. Co możemy wyczytać z badania krwi?
Audio
  • Badania krwi powiedzą, czy coś Ci dolega (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nestor Rizhniak/Shutterstock.com

- Pytanie to powinno być zadane inaczej. Czego z krwi wyczytać się nie da - mówi w Czwórce Agata Strukow, lekarka i dyrektorka do spraw marketingu medycznego w laboratoriach ALAB. - Obecnie mamy ponad 3 tysiące różnych testów, z czego znakomita większość jest z krwi - dodaje.

Posłuchaj też:
tabletki witaminy owoce 1200.jpg
Magiczne właściwości witaminy C. Co powinieneś wiedzieć?

Podstawowymi badaniami są morfologia i OB, ale możemy także sprawdzić poziom trójglicerydów, wykonać lipidogram, zbadać poziom glukozy oraz jak funkcjonuje nasza wątroba i trzustka. - Krew pokaże nam też, czy mamy markery nowotworowe oraz skłonność do konkretnych chorób - tłumaczy ekspertka.

W materiale przygotowanym dla "Stacji Nauka" przez Kaję Zemłę Agata Strukow zdradza tez, czemu nie należy zginać ręki zaraz po ukłuciu, natomiast diagnosta Łukasz Fraszka opowiada, co dzieje się z naszą krwią w laboratorium. A jaki wpływ na naszą krew ma dieta i dlaczego na jej badanie powinniśmy się wybierać na czczo? Te kwestie wyjaśnia dietetyczka Małgorzata Freiberg.  

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 7.02.2017

Godzina emisji: 12.44

jsz/kd

Czytaj także

Dobre oddychanie - reguluje funkcje organizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 15:55
Wdech i wydech, wdech i wydech... Niewiele o oddychaniu myślimy, a to właśnie ono jest odpowiedzialne za utlenienie każdej naszej komórki. W "Stacji Nauka" uczymy, jak prawidłowo oddychać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patyczki higieniczne. Nasze uszy ich nie lubią?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 15:03
Czyszczenie uszu może być problematyczne, jednak czy powinniśmy do tego używać patyczków higienicznych? W Czwórce radzimy, jak robić to poprawnie, tak, aby sobie nie zaszkodzić.
rozwiń zwiń