Dobre oddychanie - reguluje funkcje organizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 15:55
Wdech i wydech, wdech i wydech... Niewiele o oddychaniu myślimy, a to właśnie ono jest odpowiedzialne za utlenienie każdej naszej komórki. W "Stacji Nauka" uczymy, jak prawidłowo oddychać.
Audio
  • Oddychanie. To znacznie więcej niż tylko wdech i wydech (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

- Dobre oddychanie wpływa na przykład na procesy uczenia się. Usprawnia je - tłumaczy dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML. - Lepsze utlenienie zwiększa koncentrację, pomaga w zapamiętywaniu, a także w rozpoznawaniu emocji, za które odpowiedzialny jest ośrodkowy układ nerwowy - dodaje specjalistka.

Sprawdź także:
pilot TV 1200x660.jpg
Pilot. Bez niego nie obędzie się żaden telewizor

Idealny oddech to taki, przy którym wykorzystujemy przeponę - nie mają z nim większego problemu dzieci do 4 roku życia. Jak to się dzieje, że z wiekiem oddech płycieje oraz jak sprawdzić, czy oddychamy prawidłowo - m.in. na te wątpliwości szukamy odpowiedzi w audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 02.01.2017

Godzina emisji: 12.34

jsz/kd

Czytaj także

W jakiej temperaturze zamarza wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 16:30
Można mrozić spojrzeniem, ale czy można zamrozić oko? - W naszym organizmie są mechanizmy, które chronią gałkę oczną. Ale do czasu - mówi okulistka Beata Kaszyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opalanie. Równie przyjemne, jak... niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 15:47
Opalanie to - z naukowego punktu widzenia - wytwarzanie w skórze barwnika, tzw. melaniny. Choć jest przyjemne, może jednak prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń