Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
Audio
  • Anatomia kłamstwa - dlaczego kłamiemy i co dzieje się w naszym mózgu, gdy to robimy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

mózg sztuczna inteligencja nauka 1200.jpg
Sztuczna inteligencja. Powstaje właśnie w Łodzi?

- Badanie kłamstwa jest niezwykle trudne, bo gdy poprosimy osobę badaną, by skłamała - jej słowa i tak nie będą prawdziwym kłamstwem. Nie ma tu bowiem konieczności wymyślenia, przeprowadzenia i podjęcia odpowiedzialności moralnej za powiedzenie kłamstwa - opowiadał neurofizjolog dr Paweł Boguszewski. - Dlatego podczas kłamania wykorzystujemy dużo więcej zasobów naszego mózgu, m.in. pamięci.

Jak podkreślał, im częściej kłamiemy, tym mniej zasobów mózgu zużywać musimy, by robić to dobrze. A jak bada się kłamstwo za pomocą skanera magnetycznego? Jak wykryć kłamcę w psychopacie bądź zawodowcu? O tym także mówił ekspert w rozmowie z Czwórką.

dr Paweł Boguszewski Powiedzenie prawdy jest dużo prostsze niż kłamanie. Po prostu wyciągamy” z mózgu informację, o którą jesteśmy pytani i ją przekazujemy. Kłamiąc musimy zablokować prawdę, wymyśleć spójne kłamstwo i prezentować je w sposób przekonujący

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 12.17

kd/kul

Czytaj także

Mózg jest ślepy. "Zakochujesz się receptorami"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 15:30
- To, jak szybko odebrany przez zmysły bodziec dotrze do mózgu, zależy od długości dróg dojazdowych - tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Mamy jednak naukowe dowody, by stwierdzić, ile czasu potrzebujemy, żeby się zakochać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligencja. Masz ją po mamie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 19:00
Psycholożka i blogerka Jennifer Delgado Suárez twierdzi, że inteligencję dziedziczy się tylko po matce. Po interwencji aktora z serialu "Star Trek" naukowcy postanowili zweryfikować te doniesienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wegetarianizm. Wolny wybór czy geny?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 13:20
Amerykańscy naukowcy odkryli allel wegetariański, czyli gen odpowiedzialny za przetwarzanie kwasów omega i niejedzenie mięsa.
rozwiń zwiń