Jak czytać poezję? "Nie sercem, lecz mózgiem"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 13:50
Brytyjscy naukowcy dowodzą, że ludzki mózg reaguje na rytm i rymy. Czy to znaczy, że każdy z nas ma szansę stać się miłośnikiem poezji?
Audio
  • Jak mózg człowieka reaguje na wierze i czy każdy z nas może pokochać poezję? (Stacja Nauka/Czwórka)
Dante Alighieri - włoski poeta, filozof i polityk. Na zdjęciu pomnik artysty we Florencji
Dante Alighieri - włoski poeta, filozof i polityk. Na zdjęciu pomnik artysty we FlorencjiFoto: Damiano Mariotti/Shutterstock.com

Czytaj także
mężczyzna okulary uśmiech humor 1200x660.jpg
Czarny humor. Świadczy o naszej inteligencji?

W swoim badaniu eksperci z Bangor University wykorzystali walijskie poematy i sprawdzili, jak one działają na uczestników eksperymentu. - Mózgi osób badanych faktycznie reagowały na zaburzenia rytmu. Potrafiły też wskazać, w którym wierszu coś im nie pasuje - mówi dr Paweł Boguszewski i tłumaczy, czy bardziej ma to związek ze zdolnością do interpretowania poezji czy może z porozumiewaniem się w ramach pewnego kodu.

Więcej o tym eksperymencie i innych gatunkach literackich, które powinny zostać włączone do badań dowiesz się z materialu przygotowanego przez Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 10.03.2017

Godzina emisji: 12.35

kul/kd

Czytaj także

Inteligencja. Masz ją po mamie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 19:00
Psycholożka i blogerka Jennifer Delgado Suárez twierdzi, że inteligencję dziedziczy się tylko po matce. Po interwencji aktora z serialu "Star Trek" naukowcy postanowili zweryfikować te doniesienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
rozwiń zwiń