Gry wideo. Niezawodny sposób na uśmierzanie bólu?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 15:49
Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie opracowali "Snow World", czyli wirtualne środowisko 3D, w którym pomagają walczyć z bólem pacjentom z poważnymi poparzeniami. Czy w pokonywaniu bólu gry wideo mogą zastąpić morfinę?
Audio
  • Gry wideo - narzędzie w walce z bólem (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com
Sprawdź też:
jedzenie azja krewentki 1200x660.jpg
Glutaminian sodu - to on odpowiada za piąty smak

- Ból to nieprzyjemne zmysłowe i emocjonalne odczucie, które towarzyszy uszkodzeniu tkanki - tłumaczy Anna Błażucka, neurolożka i kierowniczka Instytutu Diagnostyki i Leczenia Bólu w Warszawie. - Ból to zjawisko dobre, reakcja obronna, która nie pozwala nam na wykonywanie szkodliwych czynności. Jest też ból przewlekły, trwający powyżej trzech miesięcy. To choroba, związana z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego - wyjaśnia specjalistka.

Jak przekonuje, medycyna ciągle poszukuje nowych metod, które zastąpią leki w uśmierzaniu bólu. - Mamy akupunkturę, akupresurę, czy kinezyterapię. Jest też habituacja, gdy pacjent koncentruje się na innej czynności... na przykład na grze wideo - mówi Anna Błażucka.

Posłuchaj też:
psycholog terapia 1200.jpg
No problem. Aplikacja jak kozetka u psychologa?

Co się dzieje z naszą percepcją bólu, gdy koncentrujemy się na innych aktywnościach? Więcej o tym w materiale reporterskim, przygotowany dla "Stacji Nauka" prze Kaję Zemłę.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.09.2017

Godzina emisji: 12.33

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magiczne właściwości witaminy C. Co powinieneś wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 13:53
Co zrobić, by nie rozchorować się na grypę? Kluczem do zdrowia może być witamina C. - Nie można jej nie doceniać - mówi w rozmowie z Czwórką anestezjolog Włodzimierz Siemianowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krew. Barometr naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:21
Wystarczy jedno ukłucie, aby dowiedzieć się, czy w naszym organiźmie wszystkie procesy przebiegają prawidłowo. Co możemy wyczytać z badania krwi?
rozwiń zwiń