Czy naukowcy znaleźli lekarstwo na nasze fobie?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:04
Polscy naukowcy z technikum z Jastrzębia-Zdroju pracują nad unikatową metodą dzięki której uda nam się pozbyć naszych... lęków.
Audio
  • Czy wirtualna rzeczywistość wyleczy nasze lęki? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ khlungcenter

- Razem z kolegami udało nam się stworzyć projekt oparty o wirtualną rzeczywistość, który polega na oswajaniu ludzi z ich fobiami. - mówił Piotr Bujna z technikum nr 6 im. Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju.

Młody naukowiec wyjaśniał, że opracowany przez nich program jest w stanie wyleczyć np arachnofobię. - Posiadamy trzystopniowy system, który może taką fobię wyleczyć. Symulacja polega na skłonieniu użytkownika do dotknięcia pająka, złapania i umieszczenia go w klatce. W wirtualnym świecie zadanie jest ułatwione, ponieważ po dotknięciu pająk zamienia się... w ciastko. Poziomy trudności stopniowo oswajają testera z lękiem  - tłumaczył w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem.

Jakie inne fobie będzie można wyleczyć za pomocą tego systemu? O tym rozmawialiśmy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 12.32

ac


Czytaj także

Młodzi naukowcy odkrywają nowe metody walki z białaczką

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 16:06
Dzięki swojej pracy pt.: "Wpływ oksygenazy hemowej-1 i G-kwadrupleksów na stabilność genomową w patogenezie ostrych białaczek szpikowych (AML)" Anna Konturek-Cieśla, studentka Biotechnologii molekularnej na UJ, została najmłodszą stypendystką tegorocznej edycji programu L'Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łąka od kuchni - czego jeszcze nie wiemy o krowach?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:03
Czy wiedzieliście, że krowa przesypia jedynie godzinę w ciągu doby? Okazuje się, że krowy skrywają przed nami wiele tajemnic. Te na pozór bierne zwierzęta spędzają całe dnie na mozolnej pracy skupionej wokół własnego organizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego liście zmieniają kolor?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 14:46
Zanim drzewa przygotują się do zimowego snu ich liście zmieniają kolor, dzięki czemu co roku o tej porze obserwujemy wielobarwny spektakl. 
rozwiń zwiń