Polskie Radio
Section05
pająki

Fascynujące życie pod wodą

Życie zwierząt obserwujemy przede wszystkim na lądzie, gdyż jest to nasze naturalne środowisko. I jest to także z oczywistych powodów łatwiejsze. Jednak życie pod wodą jest równie fascynujące. I aby je obserwować, nie trzeba nurkować w ciepłych morzach południowych: nasze rzeki i jeziora także są ciekawe, choć woda może mniej przejrzysta i chłodniejsza.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Katarzyna Stoparczyk pająki przyroda woda Trójka Wojciech Mikołuszko

Migrena - specyficzny ból głowy o nieznanym podłożu. Jak ją leczyć?

Migrenę po raz pierwszy opisano w I wieku naszej ery na terenie dzisiejszej Turcji. Już wtedy zauważono, że jest ona różna od innych typów bólu głowy i wyodrębniono ją jako oddzielną dolegliwość. Do obecnych czasów podejmuje się próby wyjaśnienia, czym dokładnie jest spowodowana, jednak cały czas istnieją pewne niewiadome.
Zobacz więcej na temat:  migrena zdrowie medycyna Katarzyna Jankowska neurologia ból głowy przyroda pająki infografika

Strach i fobie. Czego się boimy i dlaczego?

Pająków, węży, ciemności, wysokości, ciasnych pomieszczeń… - tego najczęściej się boimy. Fobie są nam znane nie tylko z teorii, ale i z praktyki, bo dość łatwo jest spotkać osobę, która unika pewnych przedmiotów, przestrzeni i sytuacji powodujących u niej dyskomfort. Dlaczego dla jednych pająki są prawdziwą zmorą, a dla innych uroczymi zwierzątkami hodowlanymi? Dlaczego jedni korzystają z codziennej podróży windą, a inni bez względu na wysokość, omijają ją, wybierając schody?
Zobacz więcej na temat:  emocje fobia pająki psychologia strach STYL ŻYCIA