100 wynalazków na stulecie. Bezwonny lakier do paznokci

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:22
Lakiery do paznokci, pozbawione charakterystycznego zapachu, który towarzyszy im dziś, a które można było dowolnie perfumować, opatentowała polska firma Koloryt już niemal 90 lat temu. 
Audio
  • Jak powstawały bezwonne lakiery do paznokci i dlaczego zaprzestano ich produkcji? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/puhhha

czołg F 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Czołg, który zmienił oblicze militarystyki

Lakiery do paznokci, powszechnie stosowane dziś przez kobiety na całym świecie, mają intensywne zapachy, które wielu przeszkadzają. W 1931 roku polscy naukowcy z Kolorytu wymyślili jednak bezwonną emalię. - To była duża, prężnie rozwijająca się firma, zajmująca się produkcją farb, barwników do tkanin i skóry, a także kolorowych kosmetyków - opowiadała dr Katarzyna Piotrkowska z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Patent Kolorytu opisuje lakier do paznokci oparty na pochodnych celulozy. - To właśnie celuloza miała utrwalać kolorową warstwę na płytce paznokcia. Rozpuszczalniki dobrano tak, by sam lakier był bezwonny, bądź by można było go dowolnie perfumować - tłumaczyła ekspertka.

aparat fotografia 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. "Fotorewolwer" Karola Brandla

Jak wyglądała receptura, i dlaczego ówczesne lakiery zastygały na płytce paznokci znacznie dłużej niż te znane nam współcześnie, ale ich trwałość była krótsza? Czy to właśnie przesądziło o zaprzestaniu ich produkcji? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Majchrzak. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 12.30

kd/kul

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Historia przesyłu obrazu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:45
Polski Edison ma na koncie ok. 50 wynalazków, m.in. tkaninę kuloodporną, oraz kilkaset patentów z takich dziedzin jak fotografia barwna, telegraf, kolejnictwo, czy telewizję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Supernowoczesny K202

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:00
Komputer K202 został okrzyknięty polskim cudem techniki na skalę światową. Stworzony w 1970 roku był wielkości dzisiejszego PC-ta, a szybkością przewyższał urządzenia skonstruowane dekadę później.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
rozwiń zwiń