100 wynalazków na stulecie. Historia przesyłu obrazu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:45
Polski Edison ma na koncie ok. 50 wynalazków, m.in. tkaninę kuloodporną, oraz kilkaset patentów z takich dziedzin jak fotografia barwna, telegraf, kolejnictwo, czy telewizję.
Audio
  • Historyczne sposoby na przesyłanie danych i niezwykłe wynalazki Jana Szczepanika (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Maxx-Studio

aparat fotografia 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. "Fotorewolwer" Karola Brandla

- Jan Szczepanik do dziś uznawany jest za jedną z trzech najważniejszych osób w historii telewizji jako technologii - mówił Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. - Ten polski wynalazca doszedł do tego, że by przesyłać obraz na odległość należałoby podzielić go na punkciki. Zainspirowała go… maszyna tkacka - mówił ekspert.

Pierwszym wynalazkiem Szczepanika był telektroskop w 1897 roku. - Udało mu się wówczas zorganizować transmisję obrazu w kolorze i z dźwiękiem z Londynu do Nowego Jorku, czyli przez ocean. Był to widok na jedną z ulic - tłumaczył Pieńkowski.

Czym było "radio z lufcikiem", i jak Jan Szczepanik doszedł do swoich najważniejszych wynalazków? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 7.02.2018

Godzina emisji: 12.35

kd/kul

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
rozwiń zwiń