100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:01
Fotogrewolwer był mniejszy od ówczesnych, XIX-wiecznych aparatów fotograficznych, robił zdjęcia szybciej. Za ojca tego wynalazku uznać można fotografa i reportera Karola Brandla.
Audio
  • O wynalazku zwanym "fotorewolwer" opowiada Justyna Majchrzak (Stacja Nauka/Czwórka)
aparat
aparatFoto: Pixabay.com/Public Domain

Co prawda Brandel nie robił sobie tradycyjnych selfie w dzisiejszym rozumieniu, ale znamy kilka jego autoportretów. - W 1883 roku wynalazł przenośny aparat fotograficzny, którym zrewolucjonizował fotografię. Aparat był niewielki, przenośny, a Brandel zastosował w nim superszybką migawkę, 1/50 sekundy – opowiadał Tomasz Mościcki, dziennikarz radiowej Dwójki, fotograf.

Brandel mieszkał m.in. w Warszawie. Jakie zdjęcia zrobił mieszkańcom stolicy? Jak na swojej konstrukcji zbił majątek, sprzedając ją w różnych częściach Europy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 31.01.2018

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Od inspiracji do kreacji. "Wystarczy mieć pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 15:30
- Młodzi ludzie, na przykład gimnazjaliści, są świetnymi obserwatorami rzeczywistości. Patrzą, co nie działa w ich życiu codziennym i konstruują własne wynalazki - mówi Łukasz Kałucki z Akademii Wynalazców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auto z napędem rakietowym? "To skończyło się śmiercią"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 13:36
Marzył, by podróż z Berlina do Nowego Jorku trwała pół godziny. Max Valier, austriacki inżynier, który nie bał się ryzyka, za swoją odwagę zapłacił najwyższą cenę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słodowy remixed". Wariacje na temat "DIY"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 17:24
"Słodowy remixed" to projekt Instytutu Adama Mickiewicza, którego celem jest krytyczne przybliżenie dziedzictwa Adama Słodowego, legendarnego polskiego wynalazcy, prezentera telewizyjnego i popularyzatora idei "zrób to sam".  
rozwiń zwiń