X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Plastik to cichy zabójca Ziemi. Jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 18:07
- Jest ogromnym zagrożeniem. Dopiero zaczynamy rozpoznawać skalę problemu, a już wiemy, że negatywnie wpływa na życie wszelkich stworzeń - mówi w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem Will McCallum z brytyjskiego oddziału Greenpeace.
Audio
  • Jak ratować świat przed plastikiem - mówi Will McCallum (Stacja Nauka/Czwórka)
Will McCallum
Will McCallumFoto: Renata Żuchowska/Czwórka

Jak podkreśla ekspert, każdego roku w oceanach na całym świecie ląduje ok. 11 mln ton plastikowych odpadów. - Ptaki, czy ryby go jedzą, albo zaplątują się w plastikowe sieci, przez co giną. Plastik działa też jak magnes na toksyny, co z kolei groźne jest dla zdrowia ludzi - przekonywał ekspert. - Tymczasem plastikową siatkę znaleziono nawet w Rowie Mariańskim, który ma 11 km głębokości. To oznacza, że tego typu odpady docierają już właściwie wszędzie, obecne są na całym globie.

Rozwiązania, dzięki którym każdy z nas na co dzień przyczyniać się może do zmniejszenia liczby plastikowych odpadów są - jak mówił gość Czwórki - proste. - To zabieranie na zakupy toreb wielokrotnego użytku czy picie wody z takich butelek. Warto też mieć swój własny kubek na kawę, odmawiać podania słomek w barze. Klucz do sukcesu kryje się w rezygnacji z jednorazowych plastikowych opakowań, które po kilku minutach przestają nam być potrzebne - mówił ekspert.

Co jeszcze każdy z nas może robić na co dzień, by pomóc? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Will McCallum (dyrektor do spraw oceanów, autor książki "Jak zerwać z plastikiem. Zmień  świat na lepsze, rezygnując z plastiku krok po kroku")

Data emisji: 21.09.2018

Godzina emisji: 12.12

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bociany. Dlaczego warto o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:11
- Bociany wracając do Polski, zawsze przylatują w to samo miejsce, z którego wyleciały. Gniazdo bociana może ważyć nawet tonę, dlatego jeśli zobaczymy, że może ono spaść - zanim zamieszkają w nim lokatorzy - warto je wzmocnić - tłumaczył Tom Justyniarski, ornitolog, pisarz i podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń