Plastik to cichy zabójca Ziemi. Jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 18:07
- Jest ogromnym zagrożeniem. Dopiero zaczynamy rozpoznawać skalę problemu, a już wiemy, że negatywnie wpływa na życie wszelkich stworzeń - mówi w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem Will McCallum z brytyjskiego oddziału Greenpeace.
Audio
  • Jak ratować świat przed plastikiem - mówi Will McCallum (Stacja Nauka/Czwórka)
Will McCallum
Will McCallumFoto: Renata Żuchowska/Czwórka

Jak podkreśla ekspert, każdego roku w oceanach na całym świecie ląduje ok. 11 mln ton plastikowych odpadów. - Ptaki, czy ryby go jedzą, albo zaplątują się w plastikowe sieci, przez co giną. Plastik działa też jak magnes na toksyny, co z kolei groźne jest dla zdrowia ludzi - przekonywał ekspert. - Tymczasem plastikową siatkę znaleziono nawet w Rowie Mariańskim, który ma 11 km głębokości. To oznacza, że tego typu odpady docierają już właściwie wszędzie, obecne są na całym globie.

Rozwiązania, dzięki którym każdy z nas na co dzień przyczyniać się może do zmniejszenia liczby plastikowych odpadów są - jak mówił gość Czwórki - proste. - To zabieranie na zakupy toreb wielokrotnego użytku czy picie wody z takich butelek. Warto też mieć swój własny kubek na kawę, odmawiać podania słomek w barze. Klucz do sukcesu kryje się w rezygnacji z jednorazowych plastikowych opakowań, które po kilku minutach przestają nam być potrzebne - mówił ekspert.

Co jeszcze każdy z nas może robić na co dzień, by pomóc? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Will McCallum (dyrektor do spraw oceanów, autor książki "Jak zerwać z plastikiem. Zmień  świat na lepsze, rezygnując z plastiku krok po kroku")

Data emisji: 21.09.2018

Godzina emisji: 12.12

kd/ac

Czytaj także

Bociany. Dlaczego warto o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:11
- Bociany wracając do Polski, zawsze przylatują w to samo miejsce, z którego wyleciały. Gniazdo bociana może ważyć nawet tonę, dlatego jeśli zobaczymy, że może ono spaść - zanim zamieszkają w nim lokatorzy - warto je wzmocnić - tłumaczył Tom Justyniarski, ornitolog, pisarz i podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń