Powstrzymujesz kichnięcie? "To jak ciosy młotem dla organizmu"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:28
- Powstrzymywanie tego odruchu, zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie tętnicze, mogą prowadzić w konsekwencji nawet do niewydolności krążeniowo-oddechowej - tłumaczył dr Michał Sutkowski.
Audio
  • Dlaczego warto kichać, kiedy nasz organizm tego potrzebuje? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

choroba grypa 1200 free
Grypa. Jak walczyć z chorobą?

Kichanie jest naturalnym sposobem organizmu na oczyszczanie dróg oddechowych. Powietrze rozpędzone w ten sposób potrafi mieć prędkość nawet 4,5 m/sek. Wstrzymywanie kichania, według lekarzy, może zwiększyć ciśnienie nawet 38 razy w porównaniu do swobodnego kichnięcia. 

By poważnie zagrozić swojemu zdrowiu wystarczy jedno "niekichnięcie". Wówczas bowiem w organizmie tworzy się tzw. próba Valsalvy. - Powoduje zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, i ciśnienie przepony w kierunku płuc. Centralizacja ciśnienia powoduje zaś jego zwyżkę w całym organizmie. Nawet u zdrowych osób dochodzi wówczas do wzmożonej pracy serca - mówił ekspert. - To działa jak bardzo gwałtowny wysiłek fizyczny.   

Co jeszcze dzieje się z naszym ciałem, gdy nie kichamy? I w jaki sposób kichać, by nie oznaczało to zarażania innych? Jak kicha się "na Drakulę"? O tym w nagraniu materiału reporterskiego. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 12.45

kd/ac

Czytaj także

Brud jest zdrowy? "To worek treningowy dla organizmu"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 17:00
W ciągu ostatnich lat naukowcy obserwują wzrost przypadków alergii pokarmowych, astmy, choroby zapalnej jelit i innych przypadłości autoimmuno­logicznych. Żyjemy zbyt sterylnie?
rozwiń zwiń