X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowy kilogram od maja 2019 roku? Czy to coś zmieni dla konsumentów?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 14:35
Wzór kilograma to walec składajacy się w 90 procentach z platyny i 10 procentach z irydu. Przechowywany jest w sejfie Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sevres koło Paryża. Wkrótce się to zmieni. 
Audio
  • Nowy wzorzec kilograma - kiedy wejdzie w życie i co to znaczy dla zwykłych użytkowników (Stacja Nauka/Czwórka)
Replika obowiązującego wzorca kilograma
Replika obowiązującego wzorca kilograma Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

- Kilogram pozostanie kilogramem, ale będziemy mieć jego nową definicję i nowa praktyczną realizację - mówi Wojciech Wiśniewski z Laboratorium Masy Głównego Urzędu Miar. 

Dziś wzorzec zamknięty jest pod dwoma kloszami. Jednak powietrze pod kloszami ma swoje cząsteczki i one osadzają się na wzorcu. Przez to jego masa zwiększa się - nieznacznie, ale jednak. - Od 1875 roku, kiedy powstał przybyło mu około 50 mikrogramów - tyle jesteśmy w stanie stwierdzić dziś - mówi naukowiec. Dla porównania powiemy, że 25 mikrogramów waży jedno skrzydło muchy. 

- Kilogram jako jednostka pozostaje kilogramem, co innego jego praktyczna realizacja, materialny wzorzec - coś do czego odnosimy wskazania naszych przyrządów pomiarowych wszystkich wag w sklepach, handlu, produkcji - wyjaśnia rozmówca Patryka Kuniszewicza. 

Definicja kilograma zostanie oparta na stałej fizycznej - oparty będzie o stałą Plancka. Powstanie 12 wzorców - 4 wykonane z platyny i irydu, 4 stalowe i 4 krzemowe. Będą przechowywane w powietrzu, próżni i osłonie gazowej. Co to wszystko oznacza dla zwykłego konsumenta kupującego kilogram cukru czy mąki? Co z naszymi wagami? O tym wszystkim w nagraniu naszej audycji wprost z Głównego Urzędu Miar. 

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 12.09

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robotyczne zwierzęta posłużą badaniu sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 15:33
Projekt wymyślił i opracował licealista z Radomska. Postanowił zbadać, jak dużo możemy osiągnąć wykorzystując metody inspirowane zachowaniem żywych istot. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chodnik antysmogowy oczyści powietrze w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 16:44
350 metrów chodnika pokrytego specjalną mieszanką betonu ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w okolicy o 30 proc. - Neutralizujemy związki niekorzystne dla ludzkiego zdrowia - mówił Karol Chilmon z Politechniki Warszawskiej, jeden z inicjatorów projektu.
rozwiń zwiń