Mali krwiopijcy. Myszy kontra albatrosy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:21
Mysz domowa została wysiedlona przez człowieka na wyspę Midway 75 lat temu. Ssaki od tego czasu zadomowiły się tam i mają się świetnie. Rosną w siłę i stają się zagrożeniem.
Audio
  • Czy myszy wygrają z albatrosami - materiał Kacpra Kowalczyka (Czwórka/Stacja Nauka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Sąsiedztwo myszek na tej wyspie nie jest w smak rodzimym gatunkom zwierząt, a najbardziej cierpią na tym albatrosy. Naukowcy zajmujący się badaniem tych ptaków, zauważyli, że ptaki mają skrwawione pióra w okolicach potylicy. Jak się okazało, to właśnie mysz domowa stoi za tym niebezpiecznym dla ptaków incydentem. Jak twierdzą badacze, na wyspie Midway jest mało wody słodkiej. Pijąc krew ptaków, ssaki uzupełniają w ten sposób własne niedobory oraz zaspokajają pragnienie. 

- Myszy są zwierzętami wszystkożernymi, z dużą przewaga pokarmu roślinnego - mówi dr Tomasz Piasecki, adiunkt w Katedrze Epizootiologii i Zwierząt Egzotycznych. - Mysz raczej nie poluje, jeśli by miała dostęp do zwłok zwierzęcia, to z pewnością skorzystałaby z takiego białka - dodaje.

Czy wkrótce mysz pożre albatrosa? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 12.39

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzyk zwyczajny - ptak, który żyje bez lądowania

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 14:52
Ma 18 cm, waży ok. 50 gramów i lata z prędkością do 160 km/h. Śpi, je, a nawet rozmnaża się w locie. - W naturze nigdy nie zdarza się, że zdrowy osobnik ląduje za ziemi - opowiadał w "Stacji Nauka" Kacper Kowalczyk, ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak lotos i kaczka odpychają wodę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 13:15
Gdy krople spadają na kwiat lotosu, tocząc się zbierają zanieczyszczenia i kurz, następnie odpływają. To zjawisko, dość powszechne w świecie faunyi flory, nazwano właśnie "efektem lotosu".
rozwiń zwiń