Czy sztuczna inteligencja ma osobowość prawną?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 15:36
Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że robot Sophia otrzymał obywatelstwo w Arabii Saudyjskiej. Czy w związku z tym na takich samych zasadach jak człowiek posiada prawa, obowiązki i przywileje?  
Audio
  • Sztuczna inteligencja - kto stanowi o prawie robotów? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Ociacia

roslina natura ekologia 1200.jpg
WWF Polska wystawia fakturę za zużycie Ziemi. Dlaczego?

- To, z czym mamy dziś do czynienia to tzw. słaba sztuczna inteligencja. Naukowcy przewidują, że ok. roku 2040 stworzona zostanie "superinteligencja" i będzie przypominała androidy podobne do tych, które znamy z filmów science-fiction - mówił prof. Paweł Księżak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

- Superinteligencja będzie posiadała świadomość i będzie musiała podlegać takim samym prawom i obowiązkom jak człowiek - zapowiadał.

Do jakiej kategorii można zaliczyć robota "Sophia"? Czy posiada jakieś prawa? Może o sobie samostanowić? Czy w polskim prawie istnieją regulacje dotyczące sztucznej inteligencji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk

Gość: prof. Paweł Księżak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 12.43

ac

Czytaj także

Sumoroboty i automatyczna kopalnia. "Chcemy popularyzować ideę robotyki"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:18
- Na sobotę przygotowaliśmy wiele różnych atrakcji - mówią organizatorzy "Odysei Robotów". - Przede wszystkim konstrukcje z naszego Koła Projektowego z Planety Robotów, które były przygotowywane specjalnie pod tę imprezę i wiele stoisk od naszych partnerów, głównie są to koła naukowe z wielu różnych warszawskich uczelni - dodają. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robotyczne zwierzęta posłużą badaniu sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 15:33
Projekt wymyślił i opracował licealista z Radomska. Postanowił zbadać, jak dużo możemy osiągnąć wykorzystując metody inspirowane zachowaniem żywych istot. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sumo Challenge 2018. Sprawdź co działo się na roboolimpiadzie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 15:00
W sobotę 17 listopada ekipa audycji "Trochę Optymizmu Popołudniem" odwiedziła Łódź, gdzie w Zatoce Sportu trwały Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2018.
rozwiń zwiń