Dyskusja w Czwórce. Roboty zastąpią ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 12:50
Robot - pracownik nigdy nie pójdzie ani na L4, ani na urlop. Nie lubi sobie robić przerw w pracy, nigdy nie prosi o podwyżkę i może pracować 24 godziny na dobę. Czy roboty zastąpią ludzi w niektórych zawodach?
Audio
  • Czy roboty zastąpią ludzi - dyskusja (TOP - Trochę Optymizmu Po Południu/Czwórka)
Debata w Czwórce. Gośćmi byli Jowita Michalska, Paweł Pilarczyk, dr inż. Jarosław Panasiuk, Kacper Nosarzewski
Debata w Czwórce. Gośćmi byli Jowita Michalska, Paweł Pilarczyk, dr inż. Jarosław Panasiuk, Kacper Nosarzewski Foto: Mateusz Tomaszuk/Czwórka

Szacuje się, że w najbliższych latach na rynek europejski wejdzie od 2 do 3 milionów robotów. Mają pojawić się w szpitalach, sklepach, fabrykach, wojsku, a także na drogach. Z jednej strony mają ułatwić nam życie, z drugiej strony wymuszą przekwalifikowanie zawodowe. Czy grozi nam utrata stanowiska, bunt maszyn, a może będzie to nasz genialny zastępca, który pozwoli na dłuższe wakacje? W których zawodach robot sprawdzi się najlepiej, w których nie da sobie rady? Czy będzie twórcą czy odtwórcą?

W programie sprawdzaliśmy, kiedy samochody autonomiczne na dobre zagoszczą na naszych drogach i przyglądaliśmy się robotom, które nie mają nic wspólnego z robotami kuchennymi sprzed kilku lat, bo same myją okna, podłogi, koszą trawę i zarządzają naszym domem. Czy np. robot o imieniu Sophia jest początkiem wkraczania sztucznej inteligencji do naszego życia? I czy roboty nam pomagają, czy zaburzają "porządek naszego świata"? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.

ZOBACZ WIĘCEJ Debaty w Czwórce >>>

Debata w Czwórce Debata w Czwórce

***

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: Jowita Michalska (Digital University), Paweł Pilarczyk (dziennikarz PC Lab i Onet.pl), dr inż. Jarosław Panasiuk (Laboratorium Robotyki Przemysłowej Wojskowej Akademii Technicznej), Kacper Nosarzewski (Polskie Towarzystwo Studiów Nad Przyszłością)

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 17.05

mat.pras./kd/kw

Czytaj także

Cyfrowi nomadzi. Kim są, jak żyją i czy spełniają swoje marzenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 17:20
Według prognoz w 2035 roku co szósta osoba aktywna zawodowo będzie pracować zdalnie. - Cyfrowi nomadzi to ludzie na miarę naszych czasów. Rozwój nowych technologii, tanie loty i potrzeba "niezapuszczania korzeni" sprzyjają takiemu stylowi życia. Ale zawsze jest coś za coś... - przekonują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat. Debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 15:01
"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat" - jaki sens ma dziś, w czasach względnego pokoju ten pochodzący z Talmudu napis? O tym dyskutowaliśmy w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eduboty. Jak roboty pomogą w nauce geografii?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 16:02
Nastoletni naukowcy z Białegostoku stworzyli roboty. Jeżdżące po mapach świata. Mają pomóc w nauce geografii i kartografii na lekcjach.
rozwiń zwiń