33. rocznica katastrofy w Czarnobylu. "Szerzono mnóstwo nieprawdziwych informacji"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 18:49
26 kwietnia 1986 roku doszło do tragicznej w skutkach awarii reaktora w elektroni jądrowej w Czarnobylu. Przez długi czas wielu mieszkańców Europy bała się skutków promieniotwórczych substancji, które mogły wydostać się do atmosfery w trakcie wybuchu. 
Audio
  • Prawdy i mity o Czarnobylu. Czy mamy się czego obawiać? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne. Prypeć - opuszczone miasto widmo przy granicy z Białorusią
Zdjęcie ilustracyjne. Prypeć - opuszczone miasto widmo przy granicy z BiałorusiąFoto: shutterstock/Kateryna Upit

Z terenów bezpośrednio narażonych na promieniowanie ewakuowano kilkanaście tysięcy osób. O skutkach katastrofy w Czarnobylu, o tym, czym była i kto ucierpiał w konsekwencji tzw. choroby popromiennej opowiadał prof. Ludwik Dobrzyński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

- Była to jedna z największych katastrof w przemyśle jądrowym, w reaktorze, który prawdopodobnie  nie zostałby dopuszczony do eksploatacji w żadnym innym kraju - mówił gość Czwórki. - Jeszcze na etapie testów naukowcy z Narodowego Centrum Badawczego "Instytutu Kurczatowa" kontestowali konstrukcję, która zawierała w sobie niebezpieczeństwo, które było minimalizowane w trakcie użytkowania, ale po wielu latach, w pewnym momencie popełniono błąd. 

Ekspert opowiadał także o dezinformacji, która przez wiele lat była szerzona w mediach. -Wiele z tych informacji nie miało wiele wspólnego z rzeczywistością. Do dziś są na świecie miejsca, w których poziom naturalnego promieniowania jest kilkadziesiąt razy wyższy, a ich mieszkańcy nie zapadają częściej na choroby nowotworowe, ani nie żyją krócej, niż np. w Polsce - tłumaczył.

Czy nowoczesne elektrownie jądrowe są bezpieczne? Jakie jest podobieństwo ewentualnej awarii i czym faktycznie grozi napromienowanie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 12.28

ac/kul

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po życiu. Jak dziś wygląda Czarnobyl?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 19:50
W przyszłym roku minie 30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Niedawno wybrali się tam Jacek Podemski i Armin Kurasz, a efektem ich podróży jest film dokumentalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat po katastrofie Czarnobyl zachwyca przyrodą

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 14:00
26 kwietnia 1986 roku doszło do największej katastrofy w dziejach elektrowni jądrowych. Dziś Czernobyl zachwyca przyrodą, działają tam zakłady pracy, a w elektrowni wciąż pracuje 2500 ludzi.
rozwiń zwiń