X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

33. rocznica katastrofy w Czarnobylu. "Szerzono mnóstwo nieprawdziwych informacji"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 18:49
26 kwietnia 1986 roku doszło do tragicznej w skutkach awarii reaktora w elektroni jądrowej w Czarnobylu. Przez długi czas wielu mieszkańców Europy bała się skutków promieniotwórczych substancji, które mogły wydostać się do atmosfery w trakcie wybuchu. 
Audio
  • Prawdy i mity o Czarnobylu. Czy mamy się czego obawiać? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne. Prypeć - opuszczone miasto widmo przy granicy z Białorusią
Zdjęcie ilustracyjne. Prypeć - opuszczone miasto widmo przy granicy z BiałorusiąFoto: shutterstock/Kateryna Upit

Z terenów bezpośrednio narażonych na promieniowanie ewakuowano kilkanaście tysięcy osób. O skutkach katastrofy w Czarnobylu, o tym, czym była i kto ucierpiał w konsekwencji tzw. choroby popromiennej opowiadał prof. Ludwik Dobrzyński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

- Była to jedna z największych katastrof w przemyśle jądrowym, w reaktorze, który prawdopodobnie  nie zostałby dopuszczony do eksploatacji w żadnym innym kraju - mówił gość Czwórki. - Jeszcze na etapie testów naukowcy z Narodowego Centrum Badawczego "Instytutu Kurczatowa" kontestowali konstrukcję, która zawierała w sobie niebezpieczeństwo, które było minimalizowane w trakcie użytkowania, ale po wielu latach, w pewnym momencie popełniono błąd. 

Ekspert opowiadał także o dezinformacji, która przez wiele lat była szerzona w mediach. -Wiele z tych informacji nie miało wiele wspólnego z rzeczywistością. Do dziś są na świecie miejsca, w których poziom naturalnego promieniowania jest kilkadziesiąt razy wyższy, a ich mieszkańcy nie zapadają częściej na choroby nowotworowe, ani nie żyją krócej, niż np. w Polsce - tłumaczył.

Czy nowoczesne elektrownie jądrowe są bezpieczne? Jakie jest podobieństwo ewentualnej awarii i czym faktycznie grozi napromienowanie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 12.28

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po życiu. Jak dziś wygląda Czarnobyl?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 19:50
W przyszłym roku minie 30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Niedawno wybrali się tam Jacek Podemski i Armin Kurasz, a efektem ich podróży jest film dokumentalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat po katastrofie Czarnobyl zachwyca przyrodą

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 14:00
26 kwietnia 1986 roku doszło do największej katastrofy w dziejach elektrowni jądrowych. Dziś Czernobyl zachwyca przyrodą, działają tam zakłady pracy, a w elektrowni wciąż pracuje 2500 ludzi.
rozwiń zwiń