Czego boją się komary? DEET, lawenda i pomidory

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:10
Nieznośne bzyczenie, swędzące ukąszenia to znają wszyscy Ci, którym komary popsuły niejeden wakacyjny wieczór. Jak temu zapobiec? 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rihaij

- Są różne środki przeciwko komarom. Na przykład podpalane spirale, niekoniecznie muszą one zawierać środek odstraszający, mogą zatruwać te owady, bo sam dym jest toksyczny dla komarów - mówi prof. Stanisław Ignatowicz z SGGW. - Wielu z nas stosuje też, do maskowania siebie przed komarami olejki do pieczenia np. waniliowy, choć dużo bardziej skuteczny jest lawendowy - dodaje. 

Dużą popularnością cieszą się też środki odstraszające zawierające DEET, środek który został opracowany jeszcze przez chemików armii USA, po doświadczeniu zdobytym w walkach w wilgotnych lasach zwrotnikowych podczas II wojny światowej.  - Takie środki są bardzo skuteczne, gdyż blokują receptory zmysłowe u komarów i dzięki temu one nas nie czują i nie widzą - wyjaśnia profesor. 

Naturalną alternatywą dla DEET jest witamina B1, jej zapach, niewyczuwalny dla ludzi, odstrasza komary. Jak przestrzega rozmówca Weroniki Puszkar trzeba ją stosować pod kontrolą, gdyż w nadmiarze może zaszkodzić. 

Ciekawą opcją jest też hodowanie roślin. To świetne rozwiązanie np. dla kawiarnianych ogródków. Profesor Ignatowicz poleca lawendę, komarzyce i pomidory - jak je przygotować, by były skuteczne? O tym m.in. w nagraniu materiału ze "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 3.07.2018

Godzina emisji: 12.39

pj/ac

Czytaj także

Za 40 lat zabraknie ryb w morzach i oceanach?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:59
Naukowcy alarmują, że liczba ginących organizmów morskich stale rośnie. U wybrzeży Chin i Japonii liczba ryb zmiejszyła się nawet o 1/3. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy tatuaż latem? Dermatolog mówi: nie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 14:33
Dermatolodzy nie polecają robienia tatuaży w okresie letnim, przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem słonecznym. 
rozwiń zwiń