X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od korzystania ze smartfonu urosną ci rogi?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:25
Wszystko wskazuje na to, że czas, który spędzamy, pochylając głowę nad ekranami smartfonów, ma wpływ na kształt naszych czaszek. 
Audio
  • Czy od smartfonów wyrosną nam rogi? (Czwórka/Stacja Nauka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/KatMoy

Odkrycie naukowca z Australii wykazało, że aż 41 procent osób w wieku od 18 do 30 lat może mieć "zewnętrzne guzy potyliczne", które na rentgenowskich zdjęciach przypominają rogi.

- Nie ma nowej nowej kości - mówi profesor Wiesław Lorkiewicz z Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego. - Jest kość o nazwie kość potyliczna ze strukturą, ona nazywa się "guzowatość potyliczna zewnętrza" . To taki dziób kostny - wyjaśnia. 

Ekspert wyjaśnia, że charakterystyczny dziób kostny widoczny jest na czaszkach sprzed 100 lat, więc jego występowanie jest niezależne od istnienia smartfonów. - Każdy z nas w tym miejscu, na kości potylicznej ma przyczep więzadła karkowego. Jego kształt i wielkość zależne są od płci czy wieku - dodaje. 

Jakie zmiany zachodzą w naszym ciele na przestrzeni lat? Czy ostatnio pojawiła się jakaś nowa kość w organizmie człowieka? O tym m.in. w materiale Oliwii Olczyk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 12.36

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doktorat przed magisterką. To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 14:14
Agata Gabryelska, studentka VI roku medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi jako druga w kraju zdobyła stopień doktora nauk medycznych przed ukończeniem studiów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3D czaszek i zbiór starożytnego DNA trafią na platformę e-Człowiek.pl

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 18:57
Jak zmieniali się Polacy na przestrzeni dziejów: od wczesnego średniowiecza do XIX wieku? Czy Słowianie przywędrowali na nasze tereny, czy są ich rdzennymi mieszkańcami?
rozwiń zwiń