Od korzystania ze smartfonu urosną ci rogi?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:25
Wszystko wskazuje na to, że czas, który spędzamy, pochylając głowę nad ekranami smartfonów, ma wpływ na kształt naszych czaszek. 
Audio
  • Czy od smartfonów wyrosną nam rogi? (Czwórka/Stacja Nauka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/KatMoy

Odkrycie naukowca z Australii wykazało, że aż 41 procent osób w wieku od 18 do 30 lat może mieć "zewnętrzne guzy potyliczne", które na rentgenowskich zdjęciach przypominają rogi.

- Nie ma nowej nowej kości - mówi profesor Wiesław Lorkiewicz z Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego. - Jest kość o nazwie kość potyliczna ze strukturą, ona nazywa się "guzowatość potyliczna zewnętrza" . To taki dziób kostny - wyjaśnia. 

Ekspert wyjaśnia, że charakterystyczny dziób kostny widoczny jest na czaszkach sprzed 100 lat, więc jego występowanie jest niezależne od istnienia smartfonów. - Każdy z nas w tym miejscu, na kości potylicznej ma przyczep więzadła karkowego. Jego kształt i wielkość zależne są od płci czy wieku - dodaje. 

Jakie zmiany zachodzą w naszym ciele na przestrzeni lat? Czy ostatnio pojawiła się jakaś nowa kość w organizmie człowieka? O tym m.in. w materiale Oliwii Olczyk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 12.36

pj

Czytaj także

Doktorat przed magisterką. To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 14:14
Agata Gabryelska, studentka VI roku medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi jako druga w kraju zdobyła stopień doktora nauk medycznych przed ukończeniem studiów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3D czaszek i zbiór starożytnego DNA trafią na platformę e-Człowiek.pl

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 18:57
Jak zmieniali się Polacy na przestrzeni dziejów: od wczesnego średniowiecza do XIX wieku? Czy Słowianie przywędrowali na nasze tereny, czy są ich rdzennymi mieszkańcami?
rozwiń zwiń