X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

3D czaszek i zbiór starożytnego DNA trafią na platformę e-Człowiek.pl

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 18:57
Jak zmieniali się Polacy na przestrzeni dziejów: od wczesnego średniowiecza do XIX wieku? Czy Słowianie przywędrowali na nasze tereny, czy są ich rdzennymi mieszkańcami?
Audio
  • Kości pierwszych Słowian w katalogu on-line (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ruben Pinto/Shutterstock.com

W odpowiedziach ma pomóc projekt skanowania 3D i cyfrowego udostępniania czaszek i szkieletów oraz DNA z ludzkich szczątków z centralnej Polski. Projekt realizuje Pracownia Biobank Katedry Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Dzięki skanowaniu w 3D kości sprzed tysięcy lat będą zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czasu i udostępnione w internecie, gdzie przyglądać się im będą mogli nie tylko archeolodzy i naukowcy. 

- Projekt ma na celu zdigitalizowanie materiału kostnego i udostępnieniu ich poza środowisko naukowe. To szkielety ludzkie pochodzące z wykopalisk archeologicznych dokumentujące niemal pełny proces zaludnienia na terenie Polski od okresu neolitu do XIX wieku. Niektóre z nich mają nawet 6,5 tys. lat. W sumie jest ich ok. 2,5 tysiąca - mówił prof. Wiesław Lorkiewicz

Jak wygląda skaner ludzkich kości? Gdzie w internecie możemy znaleźć archiwum z DNA pierwszych Słowian? Czemu ma służyć digitalizacja kości naszych przodków? Procedurze skanowania kości na Uniwersytecie Łódzkim przyglądała się reporterka Czwórki Oliwia Olczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: prof. Wiesław Lorkiewicz, mgr Justyna Markus z Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego. 

Data emisji: 8.07.2018

Godzina emisji: 12.23

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przychodzi symulant do lekarza. Możesz nim być Ty

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 13:28
Symulant nie kojarzy się nam pozytywnie. Okazuje się, że udawanie i oszukiwanie przydaje się na kierunkach medycznych, choć nie w rolach studenta czy wykładowcy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak segregować opakowania po lekach i odpadki medyczne?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:37
Uczymy się właściwej segregacji śmieci, rezygnujemy z kupowania opakowań z plastiku. Mamy jednak duży problem z opakowaniami po lekach - recykling niektórych jest prawie niemożliwy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z Łodzi projektują mikroczujniki do badania żywności

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 15:25
Nawet jeśli staramy się czytać składy produktów spożywczych na opakowaniach, często i tak nie wiemy jakie szkodliwe mogą być substancje, które się tam znajdują. Jednymi z nich są aminy biogenne, które w nadmiernej ilości mogą powodować rozwój nowotworów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywność GMO. Co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 16:42
Wokół żywności genetycznie zmodyfikowanej narosło już wiele mitów. Nie wszyscy jednak wiemy, w jakim celu wykorzystujemy geny w jedzeniu i że modyfikowanie żywności nie jest wcale nowym zjawiskiem. 
rozwiń zwiń